Sağ Direk
Sol Direk

Mercedes Benz Sprinter 25 yaşında

Yazı Üst

OM 654 motor serisinden dört silindirli Mercedes Benz Sprinter,25 yıldır üretilmeye ve geliştirilmeye devam ediyor.  Elektrikli Sprinter Van ise emisyonsuz mobilite için sunuluyor. Sprinter Van modelinin başarısı bundan 25 yıl önce başladı ve günümüzde halen devam ediyor. Sprinter gelişim yıllarında birçok özellik ve ilave avantajlar da kazandı. En son çıkan model serisiyle birlikte müşteri ihtiyaçları yine ön plana alınmış bulunuyor. Sürücü kabini ergonomik bir tasarıma sahip ve her türlü kullanım için özelleştirilebiliyor.

Şu andaki güncel Sprinter modeli üstyapısı, şasileri, güç aktarım sistemi, yük taşıma kapasitesindeki değişiklikler ile tam 1.000 adet farklı versiyona sahip. Mercedes PRO model versiyonunda multi medya sistemi ve aracın internet ağına bağlı olma gibi özellikleri bulunuyor. Full elektrikli eSprinter ise emisyonsuz olduğu için şehir içlerinde ve 7×24 kullanılabiliyor. Uzun Van için yeni bir motor varyasyonu sunuluyor. 25 yıllık Sprinter öyküsünde şimdi de bir süredir full elektrikli Sprinter modeli kısa bir süredir en önemli yeniliklerden birisi olmuş durumda.

 

 

 

 

 

 

 

Başarılı Van modeli için önemli bir güç aktarımı güncellenmesi yapıldı

Sprinter bu yıl içerisinde yalnızca 25. Yılını kutlamakla kalmıyor aynı zamanda yeni motor varyasyonları ve otomatik şanzıman ile de sunulmaya başlandı. Kapalı kasa araç ve şasi versiyonlar arka tekerleklerden itişli versiyonlar ile sunuluyor. Sprinter, OM 654 motor serisinden motorlar ile de donatılabiliyor. Yüksek verimliliğe sahip güçlü dizel motor, dört silindirli olarak üç farklı kapasite de sunuluyor; 114 beygir, 150 beygir ve 170 beygir.

Bu sayede yeni Sprinter Van modelleri için OM 651 motor ile de Sprinter modelleri donatılıyor. Tek altı silindirli motor ise yalnızca Large Van Segmentinde yer alıyor. 2 litrelik motor hacimine sahip olan araç, konforlu bir 9G TRONIC otomatik şanzıman ile de sunuluyor. Diğerleri ise altı vitesli bir şanzımana sahip. Dokuz vitesli versiyon da şanzıman her türlü araç kullanımında deviri düşük tutarak daha az vibrasyon olmasını sağlıyor, araç daha az gürültü yapıyor ve en önemlisi daha az yakıt tüketiyor.

Turbo diz el motor OM 654 ise Mercedes Benz otomobillerden bulunuyor ve ayrıca Vito van modeli için de kullanılabiliyor. Euro 6d emisyon standartına sahip olan OM 654 motor serisi çok daha sessiz bir araç ve daha az vibrasyon oluyor. Bu yüzden araç içerisinde çok az gürültü oluyor ve rahatsız edici vibrasyonlar ise çok azaltılmış durumda. Motor, alüminyumdan ve çelik pistonları var. Nanoslide motor iç sürtünmesi, dinamik çok yollu egzos gazı işlenmesi ile birlikte daha az yakıt tüketiliyor.

Yazı Alt

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir