Treder Başkanı Yalçın Şentürk; “2020 sektörün unutamayacağı bir yıl oldu”

Yazı Üst

TREDER Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Şentürk, 2020 yılında sektörün durumunu ve 2021 yılı beklentilerini şöyle dile getirdi:

“2020, dünyanın ve Türkiye’nin, sektörlerin ve kişilerin unutmayacağı bir yıl oldu. İnsanlık ile birlikte biz de yeni tecrübeler kazandık. Hevesle başladığımız yılı şükürle bitiriyoruz.
TREDER olarak yıla başlarken, sektörümüzün üç derneğini biraraya getirerek; üyemiz olsun olmasın üretici firmalarımıza, yerli – yabancı tüm tedarikçilerimize, resmi kurumlara, banka ve finans çevrelerine gücümüzü ve önemimizi gösteren bir toplantı gerçekleştirdik.
Ancak dünyanın ve Türkiye’nin karşılaştığı Covid’19 salgını, tedbirler ve yasaklar, yılın ilk iki çeyreğinde belirsizlik ve zaman kayıpları oluşturdu. Bu dönemde TREDER, ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ bağış kampanyasına katkıda bulunarak iyi günde, kötü günde birlik, beraberlik içinde olduğunu gösterdi.
Firmalar ve işletmeler bazında yılın ilk yarısında, daha önceden alınan siparişlerin üretimi, bu üretimi yapmak için çalışanlarımızın sağlığını korumaya yönelik tedbirlerin alınması ve üretimin aksakmadan sürmesi önceliğimiz oldu. Üyelerimiz Covid’19 Güvenli Üretim Belgesi alma çalışmaları başlattılar. Bazı üyelerimiz belgeli üretici oldu.
2020’de salgın ile birleşen faiz ve döviz dalgalanmalarına rağmen çalışmalarımızı sürdürdük. Yurt içi ve ihracat müşterilerinin standart ve proje bazlı taleplerini karşıladık. Satış sonrası hizmet birimlerimiz kesintisiz destek hizmetlerini sürdürdüler.

Bu süreçte tedarik sorunları oluşmaması için de tedbir aldık. İthalatçı ve yerli üretici tüm tedarikçilerimiz, üretimin imkanlarını zorlayarak sektöre destek oldular. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu dönem treyler türü ne olursa olsun, kaliteli ve güvenli, yurt içi ve ihracat isteklerini karşılayacak standartlara uygun imalat için tedarikçilerimizle işbirliği yapmanın önemini ortaya çıkardı.
TREDER üyeleri ve üstyapıcılar demir çelikten alüminyuma, yalıtımlı panellerden lastiğe, elektrik ve elektronik aksamdan çatı ve branda sistemlerine, boya başta olmak üzere çeşitli endüstriyel kimyasallara kadar çok çeşitli malzemeler kullanıyorlar. Sektörümüz ve tedarikçilerimiz, satış sonrası hizmet birimleri de dahil olmak üzere, çok önemli bir ticari hacim ve istihdam oluşturuyorlar. Türkiye’yi treyler konusunda ithalata muhtaç etmiyorlar. İhracatımızla da ülkemize döviz kazandırıyoruz.

Sektörümüz firmalarının daha önce özellikle yurtdışı fuar katılımları ile oluşturduğu müşteri ve tedarikçi bağlantıları ne yazık ki Covid sürecinde kesintiye uğradı. Var olan müşterilerle temasımızı ise online bağlantılarla sürdürdük.
Önümüzdeki yıllarda Çin, Hindistan ve Rusya’da treyler üreten firmaların, dış pazarlarda bizimle daha fazla rekabete girme hazırlığında olduklarını da gözden kaçırmamalıyız.
Tüm bunlar gözönüne alındığında TREDER üyelerinin hem kendi aralarında hem ilgili devlet kurumları ve Bakanlıklarla sürekli ve sıkı bir işbirliği içinde olması gerekiyor. Özellikle resmi kurumlardan bizim sesimize kulak vermelerini, banka ve finans kurumlarından yatırımlarımızı desteklemelerini, üyelerimizden de yenilikçi ve rekabetçi olmalarını bekliyoruz.
Yeni yılda tüm sektörümüze, ülkemize ve dünyaya sağlık ve mutluluk dilerim.”

 

 

Yazı Alt

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir