Sağ Direk

Çin yakıt hücreli, otonom ve uzaktan kumandalı yeni traktörünü kullanmaya başladı

Yazı Üst

Yakıt hücreli yani dolayısı ile elektrikle çalışan bu otonom ve uzaktan kumandalı traktörün işletme masrafları da emsallerine göre daha düşük oluyor. Yeni traktör çevreye de saygılı bir motora ve güç aktarımına sahip. Ayrıca traktör neredeyse hiç gürültü de çıkarmıyor. Tüm bu yeni özellikler bu konudaki gelişmeleri çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor.

Çin’de geçtiğimiz haftalarda ilk otonom sürüşe sahip olan ülkenin ilk traktörü tanıtıldı. ET504-H modeli yakıt hücresine sahip ve 5G teknolojisi ile yönetiliyor. Çin Tarım Makinaları ve ekipmanları inovasyon merkezi CHIAIC ilk otonom ET504-H modelini tanıttı.

Gelecek tasarımına sahip olan traktör 5G Mobil yayın teknolojisi ile donatılmış ve ihtiyaca göre otonom sürülebiliyor veya uzaktan kumanda teknolojisine de sahip. CHIAIC kurumu ve Ar-Ge kurumu Tianjin Research Institute for advanced Equipment ayrıca Tsinghua üniversitesi ile birlikte Tianjin şehrinde geliştirilmiş.

Bu yeni Traktör 2018 yılında üretilen Süper Traktör 1 modeli temelinde geliştirilmiş ve 5 dakikalık bir süre içerisinde yakıt hücresi ikmali ile dört saat boyunca aralıksız çalışabiliyor. Tabiki bunun için ön şart yakıt hücresi için hidrojen ikmalinin yapılabilmesi oluyor. Traktörün maksimum çalışma hızı ise saatte 30 kilometre. Otonom modu ile çalıştırıldığında ise her seferinde 24 saat çalışabiliyor.

ETS04-H modeli Traktör mıknatıslı ve senkronize bir motora sahip. Ayrıca traktörün bağımsız elektrikli porya ve dümenleme motorları da bulunuyor. Traktör tam kapasite çalışmadığında ise tamamen yakıt hücresinden aldığı enerji ile çalışıyor. Yüksek enerji ihtiyacında ise ilave bir Lityum bataryası çalışmasına destek oluyor.

5G teknolojisi sayesinde traktör gerçek zamanlı olarak aracın işletme durumunu ve çevresindeki çalışma alanını gözetim altında tutabiliyor. Bu sayede traktörün güvenilirliği de artmış oluyor. Çin teknoloji akademisi yeni jenerasyon bu traktör ile daha yeşil, akıllı ziraat makinalarının çevreye duyarlı olduğunu ve bunun da çok önemli bir adım olduğunu ifade ediyorlar.

Kaynak: youtube/New China TVDer autonom fahrende Wasserstoff-Traktor ET504-H

Yazı Alt

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir