Sağ Direk
Sol Direk

MAN ağır ticari araç pandemiye rağmen başarılı

Yazı Üst

MAN, 2021 yılında da ağır ticari araç pazarında büyümeye devam edecek

MAN, pandemi nedeniyle zorlu geçen 2020 yılında, yaşam boyu iş ortağı olarak gördüğü müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına en ideal çözümler sunmaya devam etti. MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, “Pandemi sürecinde ilk dalgayı atlattıktan sonra, özellikle lojistik sektöründe artan talebe hızlı bir şekilde cevap verdik. Mart ayında %7,6 olan çekici segmentindeki pazar payımızı Ağustos ayında %8,9’a çıkardık. Ağır ticari araç pazarında, ‘International Truck of the Year 2021 – Yılın Kamyonu’ ödülüne layık görülen MAN TGX aracımız başta olmak üzere yeni ürün yelpazemizle önümüzdeki yılda da büyümeye ve pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz” dedi.

MAN kamyon ve çekicilerinin, sahip olduğu özellikler ve sunduğu avantajlarla 2020’de lojistikten inşaata, altyapıdan taşımacılığa birçok sektörün tercihi olmaya devam etti. MAN araçlarının pandemiye rağmen yoğun bir rekabete sahne olan Türkiye kamyon pazarında farkını ortaya koyduğunu belirten Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, şunları söyledi:

İthal kamyon pazarında 2019 yılını zirvede bitirdik

“İthal kamyon pazarında 2019 yılını lider kapattıktan sonra 2020 yılını, yeni nesil kamyonlarımızın dünya lansmanıyla karşıladık. Kusursuz ve tamamen yenilenmiş yeni nesil MAN kamyon jenerasyonu, bu senede öncü teknoloji, üstün performans, düşük yakıt tüketimi, yardım sistemleri ve sürücü odaklı dijital ağ sistemleri ile standartları belirlemeye devam etti. Bu yeni gelişmelerin ışığında müşteri organizasyonlarını planladığımız sırada pandemi süreci başladı. Çin’de başlayarak, tüm dünyayı etkileyen COVID-19, başta insan sağlığı ve psikolojisi olmak üzere her şeyi baştan aşağıya etkiledi. Taleplerin düşüşü ile birlikte üretimdeki mecburi azalmalar, 2020 yılına iyi başlayan ağır ticari araç pazarında özellikle ikinci çeyrekte düşüşlerin yaşanmasına neden oldu. Karantina dönemi ile birlikte iş yapış şekillerinin değişmesi, alışılagelmiş süreçlerin dışına çıkılması, belirsizliği ve küresel ekonomide daralmaları beraberinde getirdi.

MAN çekici segmentinde ağustos ayında pazar payını %1,3 artırdı

Koronavirüs ile birlikte dünya ekonomileri durma noktasına gelirken, lojistik sektörü de tam aksine durmaksızın artan bir yoğunlukla faaliyetlerine devam etti. Yıllardır yavaşlama eğiliminde olan lojistik sektöründeki yeni yatırımların yanı sıra bu süreçte atılan bu olumlu adımlar, kur etkisine rağmen talebi artırdı. Pandemi sürecinde üretim kısıtlamalarının da yaşandığı ilk yoğun dönem atlatıldıktan sonra tam zamanlı üretime başlayan MAN, lojistik sektöründe artan talebe hızlı bir şekilde cevap verdi. Mart ayı sonunda %7,6 olan çekici segmentindeki pazar payını Ağustos ayı sonunda %1,3 artırarak, %8,9’lara çıkardı. Yaşanılan tüm olumsuz gelişmelere rağmen ağır ticari araç pazarı da 2019 yılı sonu beklentilerine uygun olarak, kasım ayı sonunda %130’a yakın genişleme gösterdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021 yılında da kamyon pazarı büyümeye devam edecek

Dolayısıyla biz bu genişleme sürecinin önümüzde süreçte de devam edeceğine inanıyoruz. Çünkü 2021 yılına, virüse karşı geliştirilen farklı aşı alternatifleri gibi umut verici gelişmelerle başlıyoruz. Bu olumlu gelişmelerin ışığında özellikle yılın 2. çeyreğinin sonunda ülkemizde de pandeminin etkisinin azalacağını düşünüyoruz. Tabi bu da, hem bekleyen önemli yatırım projelerinin yeniden hızlanmasına hem de müşteri alımlarının yeniden artmasına pozitif katkı yapacaktır. Beklentimiz, 2020’nin önemli bölümünde durma noktasına gelen inşaat projelerinin 2021’de yeniden hızlanması ve yeni alımlarla 12 ton üzeri kamyon pazarının 2021’de, %15-20 daha büyüyeceği yönündedir. MAN olarak, yeni yılda da pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz.

Yeni MAN TGX ‘Yılın kamyonu’ ödülünü kazandı

Öte yandan, bu yılın sonunda Avrupa çapında 24 büyük kamyon dergisini temsil eden araç editörlerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilen MAN TGX aracımız, “International Truck of the Year 2021 – Yılın Kamyonu” ödülüne layık görüldü. Kalitesi, modern teknik donanımı ve sıfırdan yeniden tasarlanan kabin konseptiyle öne çıkan MAN TGX, sahip olduğu teknolojik yeniliklerin yanı sıra konfor, güvenlik, sürdürülebilirlik, yakıt tüketimi, ekolojik ayak izi ve yaşam boyu maliyet kriterleri ile rakiplerini geride bıraktı.

MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. olarak biz de uzman gazetecilerden oluşan jürinin ‘Mevcut nesilden ileri büyük bir adım’ şeklinde nitelendirdiği MAN TGX’i, yılın son çeyreğinde müşterilerimiz ile buluşturduk. Türkiye’nin en önemli lojistik firmalarından Eyüp Lojistik, Erhanlar Lojistik ve Egelim Lojistik’e yeni araçlarımızın teslimatını yaptık. Kısa sürede de MAN TGX’lerle ilgili müşterilerimizden çok olumlu geri dönüşler aldık.

MAN olarak, bugünün ve yarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek, geleceğe yönelik tamamen yenilenmiş bir ürün yelpazesiyle 2021 yılında da müşterilerimizin yaşam boyu iş ortağı olmaya devam edeceğiz.

MAN Satış Sonrası Hizmetler, zorlu pandemi sürecinde de müşterilerine kesintisiz hizmet sundu. 2019’da hedeflerini büyük bir başarıyla kapatan MAN Satış Sonrası Hizmetler, 2020 yılının zorlu pandemi günlerinde de müşterilerine kesintisiz hizmet sunmaya devam etti. Operasyonlarını aksamaması için daima müşterilerinin yanlarında olduklarını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu; “MAN servisleri olarak, yoğun COVID-19 önlemleri altında, yurt çapında kesintisiz hizmet vermeyi sürdürdük. Yaşam boyu iş ortağı olarak gördüğümüz müşterilerimizin çalışmalarının aksamaması için; yedek parçadan bakım ve onarıma kadar tüm gereksinimlerini sistemli ve özverili bir ekip çalışmasıyla karşıladık” dedi.

İleri teknolojiye sahip MAN araçlarının üstün niteliklerinin yanı sıra satış ve satış sonrası sunduğu kaliteli servis hizmetiyle de sektörde fark yarattığının ifade eden MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

2020’de MAN Satış Sonrası Türkiye, küresel başarıyı temsil etti

“MAN servisleri; 2020 yılında COVID-19 önlemlerini alarak, yurt çapında kesintisiz hizmet vermeyi sürdürdüler. Müşterilerimizin yedek parça, bakım ve onarım gereksinimleri bu yılın zorlu koşulları altında sistemli ve özverili bir ekip çalışmasıyla karşılandı. MAN ve Neoplan markalarına olan güven, yurdumuzda bir ağacın kökünden beslendiği gibi tüm yurda dağılmış yüzlerce eğitimli teknisyen ve onlarca yedek parça deposu üzerinden sağlanıyor. Ürettiğimiz ve ithal ettiğimiz otobüs, kamyon ve çekicilerimiz tüm dünyayı kapsayan satış sonrası sistemleri üzerinden destekleniyor. Kararlar, geliştirmeler ve deneyimlerin sonucu alınan önlemler ülkemiz için küresel bir düzende eşzamanlı olarak geçerli oluyor.

Bu yıl İspanya’nın Bilbao kentinden düzenlenen MAN buluşmasında müşteri memnuniyeti performans değerlendirmelerinde MAN Kamyon ve Otobüs Türkiye, 22 ülkenin Satış Sonrası Hizmetleri arasında çeşitli kriterlere bağlı olarak ölçülen ‘Customer First’, Türkçe adıyla ‘Önce Müşteri’ programındaki başarısıyla birincilik ödülünü aldı. Yetkili servislerimizin, ülke içindeki bağımsız bir kuruluşun yaptığı ölçümlerde gösterdikleri üstün performans bu ödülün habercisiydi.

Yine MAN bünyesinde yetkili servislerin garanti kararlarının değerlendirildiği denetlemelerde Türkiye Yetkili servislerimizin aldığı notlar ile dünya birinciliğini elde ettik. Her iki başarımızın direksiyonunda bulunan Servis Ağı Geliştirme Müdürümüz Gamze Harmandalı’ya ve Teknik Hizmetler Müdürümüz Özgen Sabri Özer’e ve bu yılın çok zorlu koşullarında fedakâr çalışmalarıyla bize bu kıvancı sağlayan tüm ekip arkadaşlarıma huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyor ve kendilerine tebriklerimi iletiyorum.

Orijinal yedek parça, işletmenize duyulan güvenin ayrılmaz parçasıdır

Neden orijinal parça? Bu sorunun müşterilerimiz için anlamlı olabilecek iki farklı cevabı var. Birisi teknik, diğeri ise mali açıdan verilebilir. Önce teknik cevabı özetleyelim. Araçlarımızın bakım aralıkları uzadı, malzeme biliminin gelişmesine bağlı olarak, yedek parçaların aşınma ve bozulmaya karşı özellikleri geliştirildi. Orijinal yedek parçaların ileri kalite özellikleri bir bakışta anlaşılamayacak üretici teknik sırlarını içeriyorlar. Alaşımları ya da karışımları özel, patentleri var. MAN kalite laboratuvarlarından geçerek, kabul ediliyorlar. Ayrıca araçla birlikte test ediliyorlar. Bu parçaların önemli bir kısmı Avrupa Birliği ve ülkemizde geçerli güvenlik şartnamelerinin test ve ölçüm onaylarını alıyorlar. Otomotiv sektöründeki parçalar 160 adetten fazla mevzuat üzerinden etkileniyor. Özellikle kaza hasarları sonrasında orijinal özelliklerine göre, yapılmayan onarımlar kalite eksikleri dışında ve ciddi güvenlik açığı içerebiliyorlar. Yeni bir model araç çıktığında saha verileriyle parça geliştirmeleri sürüyor. Değiştirilen yeni parçalar daha farklı ve ileri özelliklerle sunulabiliyorlar. Araçlar, bilgisayar elektriği kullanıyor. Kabini, klimayı, motor, şanzıman, akslar gibi şase gruplarını ayrı elektronik komuta üniteleri yönetiyor. Bunlar birbirleriyle koordineli bir iletişim sağlıyorlar. Kalibrasyonlar ve parçaların birbirine uyumu bu ölçme sistemlerinin doğru mesajları üretebilmeleri için çok büyük önem taşıyor.

Mali açıdan bakıldığında ise, orijinal parça ilk önce can ve mal güvenliğinizdir. Ayrıca biz MAN olarak, orijinal parçanın bu zaman içinde aslında daha ucuza mal olan kalite üstünlüğünün güvencesi adına iki sene yedek parça garanti veriyoruz. Diyelim ki, bir motor revizyonu yaptırdınız. Bu onarım kapsamının sağlıklı bir şekilde çalışacağına ilişkin iki sene MAN garantisini de birlikte satın almış oluyorsunuz. Bu güvenceyi aldığınız parçaya ekli poliçesiz bir sigorta hizmeti olarak kabul edebilirsiniz. Bu hizmet, yalnızca aldığınız parçaların maliyetinin değil aynı zamanda aracınızın beklenmedik bir şekilde yolda kalmamasının da güvencesidir. Sözünüzü tutabilmenizin güvencesidir. Şirketinizin değerini arttırır. İş kaybına uğramamanızı sağlar. Orijinal parça, işletmenize duyulan güvenin ayrılmaz bir parçasıdır.

MAN Yetkili Servisleri, MAN Akademisi’nin ayrılmaz parçasıdır

COVID-19 salgınından çok önce MAN Akademi Online eğitimlerini sürdürüyorduk. Türkiye’nin çeşitli illerinden merkez eğitimi için gelen teknisyenlerin yol zamanlarından kaybetmemeleri için yetkili servislerimizde standart video konferans ekipmanları ile donanımlı yerel eğitim bölümlerini kurmuştuk. Bölgesel katılımlı online eğitimleri başlatmıştık. Bu altyapı bize, 2020 yılında büyük yarar sağladı. Eğitim Bölümü Yöneticimiz Levent Kireç ve eğitmen kadrosuna buradan özel olarak, tekrar teşekkür ediyorum. Eğitmen kadromuz önce MAN Almanya’daki kendi eğitimlerini alıyorlar. Eğitmen olarak, yeni araç ve geliştirmelerin servislere aktarılacak bilgilerinin müfredatını hazırlıyorlar. Yıl içinde Online olarak, bu interaktif eğitimleri verip merkezde ise, uygulamalı sınavları yapıyorlar. MAN Yetkili Servislerinde çalışan teknisyenlerin eğitim saat planları ve puanlarına göre, yıl içinde erişmeleri gereken hedefleri var. Bu hedeflere erişim başarılarına göre, yıl sonunda teknisyen ve servis sahiplerine prim hakkedişleri hesaplanarak ödeniyor. Bu programda her yetkili servisin üç farklı kategoride eğitimli bir kadroya sahip olması sağlanıyor. MAN Yetkili servislerini örneğin Eğitim ve Araştırma Hastanelerine benzetebiliriz. Ankara Müşteri Hizmetleri binamızda deneyimli mühendislerden oluşan bölgesel koordinasyon yöneticilerimiz, karşılaşılan günlük onarım ve arıza konularını bu eğitimli yetkili servis personeli üzerinden online destekliyor. Kendileri de bir Dünya Online Destek Ağı içinde yüzbinlerce aracın bilgilerinden süzülmüş sonuçlara ve uygulamalara erişim sağlayabiliyorlar. Onarım ve bakımlar için MAN Yetkili servislerinin tercih edilmesi müşterilerimizin MAN ve Neoplan araçlarının yüksek performanslarından yararlanabilmeleri için çok büyük önem arz ediyor.

MAN Satış Sonrası sisteminde hangi müşteri önceliklidir?

Bu soruya da aynen orijinal parçada olduğu gibi birisi teknik, diğeri mali bakış açısından iki farklı cevap verilebilir. Teknik olarak, yetkili servis kapısından giren her araç için uygulanacak prosedür aynı şekilde tanımlanmıştır. Bir araç satın alan ile yüz araç satın alan müşterinin aracında yapılan inceleme, bakım ve onarım kalitesinde herhangi bir fark yoktur. Teknikte hedefimiz mükemmele ulaşmak, arızaları kökünden çözerek yok etmek ve giderek yalnızca bakım hizmeti içeren nitelikli servisler verebilmektir. Bu hedefi edinmekteki özgüvenimizi MAN ve Neoplan ürünlerinin yüksek üretim kalitesine borçluyuz. Bu düzeyde kaliteli araçlara satış sonrası hizmetini verebildiğimiz için çok şanslıyız. MAN kalitesi üründe, yedek parçada ve serviste ömür boyu yaşam maliyetinin en uygun seçeneklerini vermektedir. En ucuz tabirini kullanmak istemiyorum. Çünkü her zamanki yerimiz ve değişmeyen hedefimiz, kalitesi en yüksek olduğu için maliyeti en düşük seçenek olabilmektir. Bunu araçlarımızın yakıt harcamalarından başlayan ve bakım paketi anlaşmalarıyla bütünleşerek bakım, aşınan parça ve onarım masraflarını devraldığımız birbirinden farklı satış sonrası çözümlerimizle sağlıyoruz. Marka değerimiz, üstün hizmeti düşük maliyetle vermemizin sonucu büyüyen müşteri güvenine dayanıyor. Araçlarımızı iyi tanıyoruz. Onlara güveniyoruz. Bakım paketi anlaşmalarında süresiz kampanya uyguluyoruz. Uzatılmış garantileri bakım paketi anlaşmalarıyla sunuyoruz. Hesapları ve maliyetleri inceleyen birisi olarak açıklıkla söyleyebilirim ki; bu yeni dönemde en düşük maliyetten yararlanmak bakımından kendiliğinden öncelikli desteği alabilenler, araç ile birlikte bakım paketi satın alan müşterilerimizdir. Çünkü biz, bakım paketi sistemine olan katkımızı, bu paketin fiyatlandırmasını yaparken peşinen sağlıyoruz. Müşteri iyi niyet destek bütçemizi, daha en baştan müşterilerimizin bakım paketleri maliyetlerini düşürmekte kullanıyoruz. Müşterilerimizin de bu açık büfe sunumdan yararlanmak fırsatını değerlendirmelerini, hem sıfır hem de kullanılmış araç satışlarımızda araç ile birlikte kendileri için uygun olan bir bakım paketini satın almalarını önemle tavsiye ediyoruz”.

MAN Hafif Ticari Araçlar, zorlu pandemi sürecine rağmen 2020 hedeflerine ulaştı

2019’da ürün gamına eklediği TGE ile hafif ticari araçların premium markaları arasındaki yerini alan MAN, bu alanda pandemiye rağmen 2020 yılı hedeflerine ulaşmayı başardı.

2020 yılında tüm güçleriyle mevcut ve yeni müşterilerine destek olmaya odaklandıklarını vurgulayan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araç Ülke Satış Müdürü Cumhur Kutlubay, “Bu kapsamda; 2. el araç, takas imkanları, cazip ödeme kolaylığı sunan esnek finans modelleri, satış sonrası hizmetlerde uzatılmış garanti ve avantajlı bakım paketleri tekliflerimiz ile müşterilerimizin yanında olmaya çalıştık” dedi.

TGE ile adım attıkları hafif ticari araç pazarında hem yakıt tüketimi, hem üstyapı, hem de satış sonrası hizmetlerle MAN farkını ortaya koymaya odaklandıklarını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araç Ülke Satış Müdürü Cumhur Kutlubay, 2020 yılına ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi:

Pandemi kısıtlamalarıyla durgunluk haf safhaya ulaştı

“MAN TGE ile faaliyet gösterdiğimiz hafif ticari araç pazarı için 2020 yılında beklenti, biz dahil birçok marka için büyüktü. Yılın ilk ayları da, beklentilerimizle uyumlu bir şekilde başlamıştı. Özellikle Nisan ayına kadar, gerek talep gerekse de üretim anlamında hızlı bir dönemi yaşadık. Ancak ülkemizde Mart ayı ortalarından itibaren başlayan pandemi önlemleri ile, pazardaki olumlu hava da bir anda son buldu, durgunluk başladı.

İlk olarak ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri olan turizmde yaşanan olumsuzluklar ve ardından da okulların kapanması ile durgunluk had safhaya ulaştı. Bu iki gelişme özellikle yolcu taşımacılığı yapan firmaların yatırım kararlarını ertelemelerine veya tamamen iptal etmelerine yol açtı. Bunun yanında yılbaşından bu yana yaklaşık %45 artan kurlar ve yükselen faizlerin de etkisiyle yolcu taşımacılığı segmentinde pazar, beklenen rakamların çok altında kaldı. Pandemi sürecinde alınan tedbirler, yolcu taşımacılığı sektörü kadar olmasa da yük taşımacılığı sektörüne de negatif etki yaptı. Özellikle üretimde yaşanan düşüş ile beraber yük taşımacılığı yapan firmaların bir kısmı, yeni araç yatırımlarından vazgeçti, bir bölümü ise ileri tarihlere öteledi.

Zor günlerde tüm gücümüzle müşterilerimizin yanında olmaya çalıştık

MAN olarak, bu dönemde pazardaki tüm olumsuzluklara rağmen mevcut ve yeni müşterilerimize yönelik geliştirdiğimiz desteklere odaklandık. Bu kapsamda; 2. el araç alımları, cazip ödeme kolaylığı sunan esnek finans modelleri, satış sonrası hizmetlerde ciddi maliyet avantajlar sağlayan uzatılmış garanti ve bakım paketi teklifleri hazırladık. Attığımız adımlarla bu zorlu süreçte, markamızın tüm gücü ile yanlarında olduğumuzu kendilerine hissettirmeye çalıştık. Yılsonunda geldiğimiz nokta itibariyle de hem bu stratejimizi başarıyla uygulamış olmanın hem de bu zor günlerde taşımacılık sektörüne elimizden gelen desteği vermiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

MAN’ın Avrupa çapındaki başarısına katkı yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz

2020 yılını bölüm hedeflerimiz açısında değerlendirdiğimizde ise; hedeflerimizi gerçekleştirmiş olduğumuzu söyleyebilirim. Bunun yanında yıla başlarken kendimize hedef olarak, koyduğumuz yeni segmentlerde başarılı ürünler ortaya koyduk ve önemli projelere imza attık. Yalnızca iç pazarda değil, yurt dışı pazarlarında da ana firmamıza ülkemizde üretilen ürünleri sağlayarak, MAN’ın Avrupa çapındaki başarısına olumlu katkı yaptık. Bu zor dönemde bizlerle beraber çok önemli çalışmalara imza atan partnerlerimize ve markamıza inanan, markamızı tercih eden tüm müşterilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ülkemiz ve hafif ticari araç pazarı için 2021 güzel bir yıl olacak

MAN hafif ticari araçlar segmenti olarak, gelecek yılın ilk çeyreğinin görece yavaş bir toparlanmaya sahne olacağını tahmin ediyoruz. Buna karşın genel olarak 2021’in, ülkemiz ve hafif ticari araçlar pazarı için güzel bir sene olacağını düşünüyoruz. Planlamalarımızı da bu beklenti doğrultusunda hazırlıyoruz. Bu kapsamda, önümüzdeki yılda da hem yolcu hem de yük taşımacılığında, müşterilerimize tüm ihtiyaçları için en ideal araçları, en cazip fırsatlarla sunmaya devam edeceğiz. Bundan önceki yıllarda olduğu gibi gelecek yılda da en büyük güvencemiz; müşterilerimize sunduğumuz ve kendileri tarafından büyük bir memnuniyetle kabul görmüş olan satış sonrası hizmetlerimiz olacaktır”.

Yazı Alt

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir