TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi

İNCELEME-TEST

Deser'den Uzaktan Kumandalı Tente Sistemi

Deser'den Uzaktan Kumandalı Tente Sistemi

Tarih 15 Ocak 2013, 16:26

Konyalı Deser Metal, Uzaktan Kumandalı Tam Otomatik Robot Tente sistemi ile üstyapıcılara zaman tasarrufu, güvenlik ve estetik sunuyor.

Açık kasa dökme yük taşımaları ve kum, çakıl, hafriyat malzemesi taşımalarında kasayı kapatarak taşınan malzemenin dökülüp saçılmasını önlemek büyük önem taşıyor. Yağış ve benzeri dış etkilerle yükün ıslanması sonunda artan ağırlık daha fazla yakıt tüketilmesine, lastik aşınmasına ve aracın performansının düşmesine neden oluyor. Hafriyat toprağının ve kum, mıcır gibi malzemelerin kasandan dökülmesi ise fren mesafesinin uzaması, sürüş konforunun azalması gibi durumlara yol açıyor. Yükün açık olarak taşınması denetimlerde cezai işleme neden oluyor. Sürüş ve yol güvenliğini olumsuz etkileyen tüm bu etkilerden kaçınmak için yük branda ile kapatılıyor.

Yine de tüm bu faydalarına rağmen yükün boşatılması sırasında brandanın düzgün şekilde açılması ve katlanması zahmet, zaman ve emek gerektiriyor Özellikle yağışlı havalarda branda  çekmek daha da zorlaşıyor. Bu zorluğu aşmak için son dönemde mekanik ve hidrolik sistemler  geliştiriliyor. Konya’da faaliyet gösteren Deser Metal, çadır örme veya branda çekmek olarak tanımlanan bu işlemi kolaylaştıracak bir çözüm sunuyor. Uzaktan kumanda ile çalışan, kısa sürede açılıp kapanan bir sistem geliştirmiş Firma Yetkilisi Nebi Serin ürünleri hakkında şu bilgileri veriyor:
“Çadır örtme zorluğundan yola çıkarak, soruna çözüm üretme amacıyla arge çalışmaları yaparak; tasarım, üretim ve patenti bize ait olan Uzaktan Kumandalı Tam Otomatik Robot Tente Sistemi geliştirdik. Ürünün tasarlanması ve ilk örnek oluşturulması iki yılı aşan bir süreye yayıldı. Yaklaşık bir yıllık bir süredir uygulama yaptığımız araçları izliyor, geribildirimleri alarak ürünümüzü mükemmelleştirme çalışmaları yaptık. Sal dorse, damper dorse ve kamyonlar için olan ilk ürünümüzden sonra, ikinci ürünümüzü de hafriyat sektöründe çalışan havuz damperler için ürettik. Raylı sistem olan iki ürünümüzden sonra, üçüncü ürün olarak da havuz damperler için farklı bir model olarak halatlı sistemi geliştirdik.

2,5 senedir üzerinde çalıştığımız ilk ürünümüz, 14 aydır araçlar üzerinde olup, geribildirimleri alarak iyileştirmeleri sağlamış bulunmaktayız. Muhataplarımızın memnuniyetleri ile soruna çözüm üretebilmenin ve insana faydalı olabilmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz.  İki yıl garantili olup, Türkiye geneli montaj ve servis ağı oluşturulmaktadır. Sektörde farklı alanlarda oluşabilecek daha farklı çözümler için arge çalışmalarımız devam etmektedir.

Nasıl çalışıyor?
Sistem uzaktan kumandalı, elektronik kartlı ve tam otomatik. Araç babaları üzerine bindirilmiş alüminyum raylarda hareketlilik sağlayan bir elektromekanik çekici ve taşıyıcı arabalardan oluşuyor. Alüminyum, metal ve sert plastik malzemeler özel kalıp üretim olup, malzeme üretimleri standardize edilmiş muhtemel işçilik hataları minimize edilmiştir. Gerekli olabilecek acil durumlar için, mekanik çalıştırılabilme tedbir özelliği de bulunuyor.Yağlama ve bakım ihtiyacı yok.

13.60 dorseler için sistem ağırlığı brandasız 420 - 440 kg .Havuz damperler için brandasız 120 - 150 kg. Sal dorseler için 5 parçadan oluşan alüminyum raylar, hafif olup sökülüp takılması kolaylaştırılmıştır. Her kapak üstü rayları almak suretiyle, yandan forklift yükleme avantajı ve tavanda iskelet kalmaması ile de üstten vinç ile kolay yükleme avantajı sağlanmıştır.

Sistem açıldığı zaman ön kapakta toplanıyor ve ön kapağa da forklit yükleme yapılması durumlarında, sistem arkaya doğru taşınıp, yükleme yapılabiliyor. Gerektiğinde, sistemin komple indirilebilmesi ve aynı araca veya bir başka araca bindirilebilmesi kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor."Avantajları neler?

-Zamandan tasarruf sağlanıyor. Böylece sefer sayısı artma avantajı kazandırıyor.

-Şoför yanına bir destek eleman gerekliliği kalmadığı gibi, şoförün yolculuk öncesi yorulması ve strese girmesi önlenmiş, bu münasebetle oluşabilecek trafik kazası riskleri ortadan kalkmış oluyor.

-Branda ömrü uzuyor.

-Yağışlı havalarda yükün ve hafriyatın ıslanması ile zarar görmesi ve tonaj artışı gibi sorunların önüne geçiliyor.

-Soğuk havalarda, asfalt taşımada, asfalt sıcaklığı muhafaza edilebilme avantajı sağlıyor.

-Çakıl, taş ve granül malzemelerin sistemi tıkama ihtimali rayların özel tasarımı ile aşılmış. Ray üzerinde ve dişli aralarında malzeme duramıyor.

-Trafik güvenliği açısından oluşabilecek riskler önleniyor.

-Çevre açısından, trafikte araçlar için görsel bir estetik kazanıyor.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Üstyapi

Treyler sektörü hurda teşviki istiyor

Treyler sektörü hurda teşviki istiyor Hurda araçta ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılmasını içeren teklif TBMM'ye sunuldu.

Krone Kullanıcıları Almanya’daki Frigo Fabrikasını Ziyaret Etti

Krone Kullanıcıları Almanya’daki Frigo Fabrikasını Ziyaret Etti Krone’nin bu tesisinde günde 40 treyler üretilebiliyor. 430 bin metrekarelik bu tesiste 900’den fazla kişiye istihd...

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama
Vahit MAHMATLI
Tarım ve tarım araçları...

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı