TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi

İNCELEME-TEST

Tırsan'ın 2012 hedefi daha çok üretmek

Tırsan'ın 2012 hedefi daha çok üretmek

Tarih 05 Mart 2012, 18:22

Tırsan Treyler, 2011 yılı değerlendirmesini sunarken, 2012'ye iki yeni ürünle girdi. Tırsan, 3 yıl içinde 500 milyon dolar ihracat gerçekleştirmeyi ve Avrupa'da ilk üç üreticiden biri olmayı hedefliyor.

Tırsan, Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu tarafından yıl değerlendirmesini sektöre sunarken, yeni Kassbohrer hafif yatay silobas ile Kassbohrer 5 dingilli lowbed üstyapılarının tanıtımını gerçekleştirdi. 1 Mart 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen değerlendirme toplantısında Nuhoğlu, 3 yıl içerisinde 500 milyon dolar ihracat, 2014 yılında Avrupa'da ilk 3 üreticiden biri olmayı ve silobas-tanker-lowbedde pazar lideri olmayı hedeflediklerini açıkladı. Kassbohrer hafif yeni yatay silobas 450 kg avantaj vaat ederken, diğer yeni ürün Kassbohrer 5 dingilli lowbed de Tırsan'ın geliştirdiği yükleme simülasyon programı ile tanıtıldı.

Tırsan, 2011 yılında  6 bin 898 adet araç üretimiyle 35 yılın rekorunu kırdı. Ayrıca Avrupa’nın 4. Büyük üreticisi konumuna gelen firma  hava kargo araç üretiminde ise Avrupa liderliğine yükseldi.

Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu tarafından yapılan yıl değerlendirmesine göre 2011 yılında 4 yeni ürünü pazara sunan Tırsan, yıl sonunda sektörde %47’lik bir pay elde etti. Konuşmasında Tırsan’ın ithalat ve ihracat rakamlarına değinen Çein Nuhoğlu “Şu anda 48 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2011 yılında sektörde gerçekleşen ihracatın %50’den fazlasnı Tırsan gerçekleştirdi. Ayrıca sektörde genellikle Ortadoğu ve diğer bölgelere yoğunlukla gerçekleşen ihracatlar içerisinde batıya gerçekleşenlerin %90’ını da Tırsan gerçekleştirdi. 2011 yılında  ihracatı %140 artırdıkve 68 milyon dolar olarak gerçekleştirdik. Yabancı bir yayının yaptığı araştırmaya göre ise 2011 yılında Kasbohrer, Almanya’da en bilinen 2. Marka oldu.  2012 yılında ise ihracatı 90 milyon dolar olarak hedefliyoruz.  Önümüzdeki 3 yıl içinde 500 milyon dolarlık ihracat planlıyoruz. 2014 hedefimiz ise Avrupa’nın ilk 3 treyler üreticisinden biri olmak olacak.

Hava kargoda başarı

Talson markasıyla hava kargo, tekstil ve çift kat taşımacılığa uygun kendi üretim teknolojisine sahip araç üretiyoruz. Özellikle hava kargo araç üretiminde yüzde 50 pazar payı ile Avrupa’da lider olduk. Talson hava kargo araçları uzun ömürlü kullanımı ve düşük maliyeti nedeniyle dünyanın en büyük markalarının tedarikçisiyiz. Araçlarımız Fedex, DHL International, Wallenborn şirketleri tarafından tercih ediliyor”Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, yeni ürünleri Tırsan'ın genç kadrosundan Pazarlama Uzmanı Eray Gül ve Mühendis Aykut Semiz ile tanıttı.

Üretim 2012 yılında 8 bini geçecek


Nuhoğlu Tırsan’ın iç pazarda yakaladığı %47’lik oran ile ilgili ise  “TAİD üyeleri arasında TIRSAN en yakın rakibinin iki katından fazla satış adedi gerçekleştirerek 35 yılın rekorunu kırdı. Türkiye’de lojistik sektörünün lider çözüm ortağı unvanını büyük bir gururla taşıyoruz. 2012’de 6 bin 614 adet yurtiçinde, 2 bin 136 adedi ise ihraç edilmek üzere toplam 8 bin 750 adetlik üretim gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

ATP mevzuatı için destek bekliyor

Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, toplantı  esnasında ayrıca ATP konvansiyonuna Türkiye’nin taraf olması için her kesimin desteğinin alınmasının gerektiğini belirtti. 2010 tarihinde ATP konvansiyonu için Türkiye’nin taraf olabileceğine dair tasarının Başbakanlıkta imzalandığını fakat halen alt komisyonlarda beklediğini belgeler ile ortaya koyan Nuhoğlu, sürecin hızlanması için herkesin desteğini talep etti. Nuhoğlu, ATP’ye taraf olunmadığı sürece her üreticinin 100 araçta bir onay için bir aracı Avrupa’ya gönderdiğini, bunun da ekstra maliyet getirdiğinin altını çizdi. Uluslar arası taşımacılıkta geçerli olan ATP konvansiyonuna 1970li yıllarda gelişmemiş ve gelişmekte olan pek çok ülkenin katıldığını vurgulayan Nuhoğlu “Uluslar arası alanda bir gereklilik olmasına rağmen pek çok firma ATP şartlarını yurtiçi konvansiyonlarında da kullanmış. Çünkü bozulabilir maddeler yurtiçinde bir noktadan bir noktaya taşınırken de bozulabiliyor. Bu durum sadece ululslararası yollarda rastalınal bir durum değildir” dedi.Tırsan'ın Kassbohrer markasıyla sunduğu yeni hafifletilmiş SSL tip silobas, boş ağırlığı 4900 kg'dan 4450 kg'a düşürüldüğü için 450 kg avantaj sağlıyor. Tırsan'n ar-ge mühendisleri, bu yeni ürünü yaklaşık 2000 saat süren mühendslik çalışmaları ve 8 ay süren kapsamlı bir proje ile silobası ortaya çıkardıklarını belirtiyorlar.Tırsan üretiminin %95'ini yurtdışına ihraç ettiği Kassbohrer marka lowbedinin 5 dingilli versiyonunu tanıttı. 2750 mm genişliğe sahip yeni lowbed sağdan ve soldan 300 mm uzatma yapılarak 3350 genişliğe ulaşabiliyor. 6000 mm uzayan platformu ile farklı yüklerin taşınmasını sağlayan lowbedin yük kapasitesi ile 81.700 olarak tasarlandı.

A. Kaan KİRİŞÇİOĞLU

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Üstyapi

Treyler sektörü hurda teşviki istiyor

Treyler sektörü hurda teşviki istiyor Hurda araçta ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılmasını içeren teklif TBMM'ye sunuldu.

Krone Kullanıcıları Almanya’daki Frigo Fabrikasını Ziyaret Etti

Krone Kullanıcıları Almanya’daki Frigo Fabrikasını Ziyaret Etti Krone’nin bu tesisinde günde 40 treyler üretilebiliyor. 430 bin metrekarelik bu tesiste 900’den fazla kişiye istihd...

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama
Vahit MAHMATLI
Tarım ve tarım araçları...

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı