TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi

İNCELEME-TEST

MANTELLA; Ağırlıktan kurtuldu performansı yükseldi

MANTELLA; Ağırlıktan kurtuldu performansı yükseldi

Tarih 11 Eylül 2018, 13:08

1970’lerde bir atölye olarak sektöre hizmet veren Mantella, bugün 35 bin metre kareye yayılan modern tesislerinde soğutuculu kasalar, damper kasalı ve sal kasalı yarı römorklar üretiyor. Şirketin ana pazarı İtalya, İspanya ve Kuzey Afrika.

Daha hafif ve dayanıklı ürünler üretmek, üretim metotlarına sürekli olarak yenilik getirmek Mantella’nın önceliklerinin başında yer alıyor.

Mantella S.R.L. Fabrika Direktörü Gregorio Mantella,
“Misyonumuz araçların darasını azaltmak ve kapasitelerini yükseltmek; bu şekilde yakıt tüketimini azaltarak daha sürdürülebilir bir dünya için katkıda bulunmak istiyoruz. Bu bağlamda, özellikle SSAB’nin sağladığı teknik destek sayesinde, çok ilginç sonuçlar elde ettik. Strenx 960 Plus’tan sağlanabilecek tüm faydaları optimize ederek tasarımımızı geliştirme imkanı yakaladık” diyor.

Gregorio Mantella
, gelişimlerini ve SSAB işbirliğinin ürünlerine yaptığı katkıları şöyle anlatıyor:
“SSAB ürünlerini kullanmak, bulunduğumuz pazarlardaki müşterilerimize kalite mesajı iletmemize olanak sağladı ve bu sayede rakiplerimizden ayrıldık.

2015 yılında Strenx 960 Plus performans çeliğini yarı römorklarımızda kullanma çalışmalarına  başladık ve ağırlık ile dayanıklılık konusunda müthiş sonuçlar elde ettik.
Bugün dayanıklılık ve hafiflik, araçlarımızı piyasadaki diğer araçlardan ayıran en önemli özellikler. SSAB ile yürüttüğümüz ortaklık bize görünümü göz ardı etmeden yüksek performanslı, hafif ve dayanıklı tasarımlara sahip araçlar sunma imkanı sağladı.”

Yeniden tasarım
Strenx 960 Plus’a geçiş yaparken Mantella, yarı römork tasarımında büyük bir risk almış. Z şeklindeki bükülmüş kirişler, geleneksel L şeklindeki boylamsal kaynaklanmış kiriş konseptinin yerine geçmiş. Kaynaklanmış kirişleri ortadan kaldırmak, yorulma direnci ve üretim verimliliği konusunda önemli gelişmeler sağlamış.
Yeni tasarım, daha ince boyutlardaki Strenx 960 Plus’ın dayanıklılığından yararlanarak şasinin daha güçlü ve hafif olmasını sağlıyor. Mantella, bu sayede herhangi bir üretim yatırımı yapmadan yüzde 30 oranında verimlilik artışı olacağını ön görüyor. Strenx kaynak işlemleri ve diğer tüm atölye prosedürlerinde kullanılması çok kolay bir çelik.

Alüminyum şasi ile aynı ağırlık sunuluyor

Mantella’nın müşterileri oldukça talepkar olmalarına rağmen bir o kadar da dinlemeyi bilen ve yüksek performans çeliği kullanmanın katma değerini anlayabilen müşteriler.
Mantella, Strenx çeliği kullanarak müşterilerine alüminyum şasi ile aynı ağırlıkta fakat daha üstün mekanik özelliklere ve yüksek yol tutuş kabiliyetine sahip bir şasi sunabiliyor.

2018 İsveç Çelik Ödülü’nü Mantella’ya kazandıran,  arkadan devirmeli Stratosphere 3.0 damper yarı römork da firmanın müşterilerine alüminyum şasi ile aynı ağırlığı sağlıyor olmakla birlikte çok daha üstün mekanik özelliklere sahip. Stratosphere 3.0 mükemmel bir aşınma direnci, daha iyi bir yorulma ömrü ve önceki römork şasilerine oranla yaklaşık yüzde 30 daha düşük ağırlık sunuyor. Gregorio Mantella, “Dünya pazarındaki mevcut en güçlü, en hafif, en verimli ve en güzel devirmeli damper yarı römorku yarattık. Bir kurum olarak misyonumuz açısından bakacak olursak, çok ilginç sonuçlar elde ettik” diyor.Z kirişli şasi


25 ila 38 metreküp arası hacimde damper küveti ile sunulabilen ve buna göre ağırlığı 5400 kg’a kadar çıkan Stratosphere 3.0 yarı römorkların şasisi, aracın engüçlü noktası. Bu şasi Strenx 960’tan çift kalınlıkta bir çelik konstrüksiyonla, klasik kaynaklanmış I-profilinin yerine form verilmiş Z-kirişler kullanılarak yapılmış. Tasarımdan kaynaklanmış kirişlerin çıkarılması, hem yorulma direnci hem üretim verimliliği açısından ciddi düzeyde iyileştirme sağlıyor. Ayrıca yük taşıma kapasitesini artırırken, düşük ağırlığını muhafaza ediyor bu da düşük kalınlıklarda dahi yüksek elastikiyet ve dayanıklılığı garanti ediyor.

Aynı zamanda şasi büyük çapraz takviye ve devrilmeye karşı yüksek stabilite  sağlayan kendinden yağlamalı bir burca sahip. Arkada bir kilitme sistemli devirme kolu bulunuyor. Eğimli zeminde kilitleme kolu hem manuel hem de otomatik olarak çalışabiliyor.

Akslar

9 ton taşıma kapasiteli akslarla donatılan yarı römorkun 1. aksı direksiyondan yönlendirmeli ve elektronik kontrollü. Bu aks ayrıca kaldırılabilir tipte.

2. ve 3. akslar sabit. Ancak 3. aks opsiyonel olarak yönlendirmeli olabiliyor.

Firma ayrıca birinci aksı 7,5 ton, 2. ve 3. aksları 12 ton kapasiteli olarak da sunabiliyor.

Süspansiyon sistemi pnömatik ve manuel yükseklik ayar vanalı, ayrıca devrilmeye karşı hızlı deşarj cihazına sahip.

Sürüş sırasında aracın güvenliği  4 sensörlü elektronik kontrollü EBS-RSP sistemi tarafından sağlanıyor.

Araç sürülürken arka kapak, pnömatik biçimde otomatik olarak kilitleniyor.

Damper küveti

Stratosphere 3.0’ın damper gövdesi de aşınmaya dayanıklı ve müşteri talebine bağlı olarak 25 ila 38 metreküp arasında hacimlerde sunulabiliyor.
Damper küveti maksimum dayanıklılık sağlamak için aşınmaya dayanıklı Hardox 450 çelik kullanılmış. Arttırılmış darbe dayanımı için de yüksek mukavemetli Strenx 700 malzeme kullanılmış.Damper zemini 4-5-6-8 mm, yan duvarlar ile ön ve arka panel 3-4-5 mm et kalınlığında olabiliyor.
Damperde tek hidrolik kaldırma silindiri bulunuyor ve en iyi malzemeden üretiliyor.

Arka kapak seçenekleri ve diğer donanımlar


Finişerde boşaltma kolaylığı için arka uzantılı eğimli arka kapak kullanılıyor.Arka kapak sadece yan panelin serbest biçimde bırakılmasıyla açılıp kapanan, hidrolik silindirlerle çalışan tipte olabiliyor. Ya da müşteri isteğine göre yine hidrolik sistemli, devirme kolu ile açılır kapanır tipte olabiliyor. Elektro-hidrolik kumanda ile açılan-kapanan kapak tipi, mühürlü sızdırmazlık da sunulan seçenekler arasında.
Denetim merdiveni kolay açılma özelliği ile yükü hızlı ve pratik biçimde kontrol etme imkanı sunuyor.
Yanmaz özelliğe sahip damper örtüsü manuel veya elektrikli olarak kumanda edilebilen tiplerde alabiliyor. Kemer yüksekliği 300 ila 500 mm arasında.
Römork lastikleri zorlu çalışma koşullarında dayanıklılık sağlayan termoplastik çamurluklarla donatılıyor.


 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Üstyapi

Treyler sektörü hurda teşviki istiyor

Treyler sektörü hurda teşviki istiyor Hurda araçta ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılmasını içeren teklif TBMM'ye sunuldu.

Krone Kullanıcıları Almanya’daki Frigo Fabrikasını Ziyaret Etti

Krone Kullanıcıları Almanya’daki Frigo Fabrikasını Ziyaret Etti Krone’nin bu tesisinde günde 40 treyler üretilebiliyor. 430 bin metrekarelik bu tesiste 900’den fazla kişiye istihd...

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama
Vahit MAHMATLI
Tarım ve tarım araçları...

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı