TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
Akset
IAA 2018 HANNOVER
Hem Asyalı hem Avrupalı dağıtım kamyonu: Verimli melez; Fuso Canter

Hem Asyalı hem Avrupalı dağıtım kamyonu: Verimli melez; Fuso Canter

Tarih 13 Şubat 2015, 11:57

Uzun şasili Canter TF B85 8,55 tonluk azami yüklü ağırlığı ile
yüksek tonaj ve hacim isteyenler için hazır.


Hafif kamyonların önemi arttı. Trafik kontrollerinin, güvenli ve uzun dönemde daha ekonomik taşıma eğiliminin artması, resmi taşıma kapasitesi 3,5 ton olan ama çok daha fazla yüklenen kamyonetlerin gerçek kapasitelerinde kullanımını sağladı. Yeni Euro normaları devreye girerken de hafif kamyonda rekabet arttı, ürünler çeşitlendi,  hafif kamyon segmentinde yeni basamaklar oluştu. 


Bu gelişmeyle birlikte motor üstü kabinli araçlarıyla hafif kamyon sınıfının kurucusu olan Asyalılar karşılarında Avrupalı rakipleri buldular. Yine bu dönemde Asyalı Canter, Daimler bünyesine katıldı ve Asyalı karakterini kaybetmeden Avrupalı oldu.
Hafif kamyon sınıfının en eski temsilcilerinden olan Canter, yeni serisinde toplam yüklü ağırlığını 7,5 tondan 8,55 tona yükselterek 2 akslı dağıtım kamyonunda yeni bir basamak oluşturdu ve bu sayımıza konuk oldu.
1963 doğumlu, sekizinci nesli ile 3,8 milyon adetlik üretime ulaşmış Fuso Canter’ın 8,55 tonluk TF B85L modeli ile bir deneme sürüşü gerçekleştirdik.
Türkiye’de dağıtım kamyonları sınıfında 3,5 - 6,5 - 7,5 ve 8,55 tonluk modelleri mevcut bulunan Fuso Canter’i Temsa Motorlu Araçlar temsil ediyor.

Kabin
Euro 5’e geçerken Fuso Canter’in kabin geometrisinde ilk bakışta fark edilecek temel bir değişikliğe gidilmedi. Dış görünümde ve kabin içinde güvenliği artırmaya yönelik yenilikler gerçekleştirildi. Bunlardan en önemlisi, vites kolunun yerinin değişmesi oldu.
Fuso Canter’ın aerodinamik verimliliği çağrıştıran ön yüzünde V şekilli ön panjur tasarımı ve logo dikkat çekiyor. Büyük farlar üzerinde; gündüz farları ve sinyaller bir bütün olarak yer alıyor. Sis lambaları, üç parçalı çelik tamponun köşelerine entegre edilmiş. Ön tamponun parçalı yapısı hasarlı parçaların değişiminde kolaylık ve ekonomiklik sağlıyor.
Fuso Canter’ın motor üstüne yerleşik kabini 1.995 mm dış genişliği ve 1.140 mm ön uzantısıyla dağıtım işlerinde kullanıcısına sorun çıkarmıyor.
Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon ve basit ayarlara sahip sürücü koltuğu uygun sürüş konumunu bulmaya olanak veriyor.
Sade kumanda paneli sürücünün yola odaklanmasını sağlıyor. Gösterge tablosu sürüş için gerekli tüm sembol ve göstergelere sahip. Hız göstergesi ve devir saatinin ortasında bulunan çoklu bilgi ekranı yolculuk bilgilerini, mesafe, yakıt tüketimi verilerini ve servis ile ilgili bilgileri kullanıcıya sunuyor.
Geniş ön cam ve eğimli kapı camları dar şehir içi kullanımda çevre hakimiyetini kolaylaştırıyor.
Çift kişilik yan koltuk iki parça olarak öne yatıyor. Koltukların arkasındaki boşluk avadanlık yeri olarak kullanılabiliyor. Sürücü yanında kalan bölümün sırtlığı tepsi veya yazı masası olabiliyor.  
Direksiyon simidinin sağındaki ön cam silecek kolu aynı zamanda Canter’ın egzoz frenini de devreye alıyor.Ön panele yerleşik vites kolu kabin içinde geçiş rahatlığı sağlıyor.  
Sürücünün sağ elinin erişim alanında iklimlendirme düğmeleri ve ses sistemi bulunuyor. Radyo-teypin yanında da küçük kapaklı bir göz var. Aynı bölgedeki kapaksız torpido gözünde eşya saklamak zor. Taşıma belgeleri için kapı içi cepleri kullanılabiliyor.

Yürüyüş hattı
Canter’de 3,0 litrelik 4P10 motoru kullanılmış. FPT Powertrain Technologies tarafından üretilen bu motor; 4 silindirli ve silindir başına 4 valfe, 2 aşamalı değişken turboya ve yakıtı maksimum 2000 bar basınçla püskürten common-rail sistemine sahip. Canter’ın motoru EGR ve dizel partikül filtresi DPF ile Euro 5 normlarını sağlıyor. 150 Bg güç sunan motor, 1320-2840 dev/dak gibi geniş bant aralığında maksimum 370 Nm tork üretiyor. Devir sayacının ekonomi aralığı yeşil alanla işaretlenmiş.

Vites sistemi
Canter’in yeni versiyonunun tanıtımında en çok vurgulanan özelliklerinden biri Duonic adlı çift kavramalı tam otomatik şanzımanı olmuştu. Canter’de bu şanzımanla birlikte 5 ileri vitesli manuel şanzıman da sunuluyor. Bizim testimizde kullandığımız  araç da manuel şanzımanlıydı.  

Şasi boyu
8,55 tonluk Canter’ın standart modelinde dingil mesafesi 3.400 mm. Uzun şasi modelinde ise dingil mesafesi 3.850 mm. Damper kasa veya çöp toplama üstyapılarıyla birlikte 3.400 mm’lik dingil aralığını sahip Canter kullanılıyor. Mobilya, beyaz eşya ve kargo gibi hacimli yük taşıyan firmalar ise uzun şasili Canter’ı tercih ediyorlar ve bu araca 6 metre uzunluğunda üstyapılar uygulanabiliyor. Şasi raylarının arka çerçeve arası genişliği 8,55 tonda 850 mm.Süspansiyon
Yeni Canter ile birlikte 3,5 tonluk hafif kamyonlarda ilk bağımsız ön süspansiyon sistemi de sunularak, önemli bir değişikliğin başlatıcısı olunmuştu. Bizim aracımızın ön ve arka dingilinde ise yaprak yaylı süspansiyon bulunuyordu. Bu süspansiyon; şehir içi kısa seyahat sürelerinde bir olumsuzluk yaratmasa da sürüş mesafeleri uzadığında, hafif ticari veya çok gelişmiş süspansiyona sahip çekici kullanan sürücülerin beklentilerini karşılamaktan uzak, ama bir dağıtım kamyonu için yeterli. Sürüş izlenimi
Fuso Canter TF B85L, Canter’in Türkiye’de satılan uzun şasili ve en yüksek taşıma kapasitesine sahip modeli. Yüksek kapalı kasa üstyapısı ile donatılmış kamyon ile Fatih Sultan Mehmet (FMS) Köprüsü’nü geçerken, güçlü rüzgâr altında dikkatli olmalıyız, diye düşündük.
Manuel vitesli aracı, 86 km’si yüksüz, toplam 215 km kullandık. 129 km boyunca da 4 ton yük ile yol aldık. İstanbul içi ve FSM köprü geçiş trafiğini de kapsayan bu sürüşün sonunda ortalama hızımız 38 km/s, ortalama yakıt tüketimimiz 15,1 lt /100 km oldu.
Yükümüzle birlikte 8 tona ulaşan toplam ağırlıkta yol alırken, motor gücü ve tork değerleri yeterliydi. Göstergede 1000 – 2000 devir aralığı; yeşil ile işaretlenmiş, ekonomik motor devir bölgesi ve şehir içi hızlara uygun. Yerleşim yeri yasal hız limiti olan 50 km/s; 1600 dev/dak’da yakalanıyor. Çevre yolları veya otoyolda ise 90 km/s hıza 2800 dev/dak’da ulaşılıyor. Sanıyoruz ki Fuso Canter mühendisleri, çift kavramalı 6 ileri Duonic otomatik vites kullanımının yüksek olacağını ön görerek, göstergedeki yeşil bölgeyi 1000 – 2000 devir aralığıyla sınırlamışlar. 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DENEME SÜRÜŞÜ

Volkswagen’nin yeni minivan seçeneği; 

Volkswagen’nin yeni minivan seçeneği;  Yeni nesil benzinli motora ve yedi vitesli DSG otomatik şanzımana sahip Volkswagen Caddy, konforu ve zengin standar...

Yeni neslin en iyi örneği; en otomobil gibi olan hafif ticari

Yeni neslin en iyi örneği; en otomobil gibi olan hafif ticari Deneme sürüşü için bir kaç gün yol arkadaşlığı yaptığımız Ford Tourneo Connect bizi şaşırtan özellik ve donanımları...
alcoawheel
Vahit MAHMATLI
Değişenler ve değişmeyenler

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı