TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
Küçük otobüste Otokar Tempo zamanı

Küçük otobüste Otokar Tempo zamanı

Tarih 03 Temmuz 2013, 17:51

Otokar, servis ve kısa mesafe taşımacılığına yönelik yeni küçük otobüsü Tempo'yu tanıttı.

Kuruluşunun 50. yılında etkinliklerini sürdüren Otokar, ticari araç ürün gamındaki ana ürünlerinden Sultan’ın yanına Tempo isimli yeni ürününü de ekledi. Küçük otobüs pazarındaki ürün sayısını artıran ve rekabet gücünü daha da güçlendirmek isteyen Otokar, Tempo’nun tanıtımını İstanbul Koç Müzesi’nde gerçekleştirdi. Etkinliğe çok sayıda servis işletmecisi ve Otokar müşterileri katılım gösterdi.Düşük işletme gideri

Tanıtım etkinliğinde konuşan Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, yeni küçük otobüs serisi Tempo ile müşteri beklenti ve talepleri doğrultusunda servis ve kısa mesafe taşımacılığı alanına hareket getirmeyi hedeflediklerini belirterek ”Yeni küçük otobüs serisi Tempo ile müşteri beklenti ve talepleri doğrultusunda servis ve kısa mesafe taşımacılığı alanına hareket getirmeyi hedeflediklerini belirterek: “Yeni küçük otobüs serimiz Tempo düşük yakıt tüketimi ve performansı ile ön plana çıkıyor. Servis ve kısa mesafe taşımacılığı için Tempo’yu kullanıcılarımızın taleplerinden yola çıkarak tasarladık. Taşımacılıktaki temel konfor ihtiyaçlarına odaklanan yeni küçük otobüsümüz Tempo; düşük yakıt tüketimi, düşük işletme giderleri ve hesaplı satınalma fiyatı ile dikkat çekiyor. Güvenlik ve dayanıklılıkta ise Otokar standartlarını taşıyan Tempo’nun üç yıldır sürdürdüğümüz pazar liderliğimizi devam ettirmede önemli rol oynayacağını düşünüyoruz” dedi.
 Konfor ve aerodinamik yapı


Sultan serisinden farklı olarak sert çizgilere sahip dış görünüşü ile dikkat çeken Tempo’da güçlü TDCI Euro5 motor ve 6 ileri vites; kent içindeki engebeli yollar ve dik yokuşlarda ortalama sürati sağlayacak özelliklere sahip.
Otobüsün sağ tarafında bagaj yer alırken solda bulunmuyor. Bu da servis taşımacılığında bagaj hacminden çok koltuk, iç rahatlık ve işletme ekonomisini öna çıkan kullanıma uygun bir görünüm çiziyor. Araçın geniş görüş açılı dış aynaları, halojen ön farları, Sultan'a göre daha yukarılara konumlandırılmış sis farları, yükseltilmiş yan ve arka spoiler bulunuyor. Taşıt köşelerinin yuvarlak olarak tasarlanması ise araca daha aerodinamik bir yapı kazandırıyor. Dar alanlarda 5.8 m dönüş yarı çapı ile iyi bir manevra yeteneğine sahip araç 110 km azami hıza erişirken  %50 tırmanma kapasitesi bulunuyor.

İç tasarım

Yapılan tanıtımda yakından incelediğimiz otobüsün en ayırt edici özelliklerinden birisi ise otobüs merdiveninin eğimi. Tempo’da yolcular otobüse girerken adım attıkları basamakta 90 derece yerine 45 derecelik bir açı ile koridora yöneliyorlar. Bu yenilik, koridora rahat bir dönüşü beraberinde getiriyor. Fonksiyonel tasarlanan ön konsoldaki ayarlanabilir direksiyon ve havalı sürücü koltuğu sürücüye kolaylık sağlıyor.  Sünger kalınlıklarının inceltildiği otobüs için Otokar yetkilileri geniş diz mesafeli koltukların konfor ve koltuk iskeleti bakımından sağlamlığını dile getiriyorlar. Ferah bir aydınlatmaya sahip otobüsün yüksek tavanı ve geniş iç tasarımı bulunuyor.Ayrıca klimanın tavan içine gömülmüş olması da otobüslerde bu alanda başlanan standartlaşmayı gösteriyor. Araçta tam havalı fren sistemi, ön ve arka disk frenler, motor freni, imdat freni, viraj denge kolları ve ABS güvenlik sistemi bulunuyor.Fiyat farkı

Fiyatı yaklaşık 127 bin TL olarak açıklanan Tempo, Sultan serisi ile arasında bir fiyat farkı oluşturmuş oluyor. Sultan serisi ile aynı hizmet ağı ve aynı yedek parçaları kullanabilecek marka, böylelikle sektöre avantajlı bir giriş de yapmış oluyor. Otokar yetkilileri ilk alım maliyeti ile işletme giderlerinin az olması ile Tempo'nun kulvarında iddialı olduğunu belirtiyorlar.

Diğer teknik özellikler:

Uzunluk            (mm)    : 7215

Genişlik            (mm)    : 2273

Yükseklik         (mm)    : 3245

İç Yükseklik (mm)        : 1970

Yerleşim düzeni           : 27 + 1

Motor Tipi                    : Common-Rail Turbo-dizel Intercooler Euro5, EGR

Silindir Sayısı   : 4

Motor Hacmi (cc)           : 3200

Maksimum Net Güç       : 160 HP@3000d/d

Maksimum Net Tork      : 450NM @ 1500-2200d/dak

Şanzıman                     : 6 ileri/1 geri

Fren Sistemi                 : Tam havalı, ABS, ön ve arka disk, havalı imdat


 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Otobüs

TEMSA, 26 adet Safir Plus VIP otobüs teslim etti

TEMSA, 26 adet Safir Plus VIP otobüs teslim etti Türkiye’nin ilk ve lider karayolu yolcu taşıma şirketi Kamil Koç, otobüs filosunu TEMSA ile güçlendirmeye devam edi...

TEMSA’nın çevre dostu araçlarına belediyelerden tam not!

TEMSA’nın çevre dostu  araçlarına belediyelerden tam not! TEMSA türk mühendisleri tarafından tasarlanan MD9 LE model aracını sergiledi.
Vahit MAHMATLI
Pancar ve gelecek!

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı