TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
IAA 2018 HANNOVER
Bugünün ve geleceğin araçları için siber güvenlik çözümleri

Bugünün ve geleceğin araçları için siber güvenlik çözümleri

Tarih 13 Eylül 2018, 16:05

Dünyanın en büyük lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental, araçlarının elektronik sistemlerine yeni siber güvenlik çözümleri entegre ettiğini duyurdu.


Güçlü bir teknoloji şirketi olan Continental aynı zamanda, 2021 yılında dünyada 60 milyonun üzerinde bağlantılı araç satılacağı öngörüsüyle bundan böyle tüm bağlantılı araç elektroniklerinde ve üçüncü parti ürünlerinde bağımsız çözüm olarak Argus ve Elektrobit uçtan uca siber güvenlik çözümlerini sunacak.
Dünyanın en büyük lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerindenContinental, telematik üniteleri, bilgi-eğlence sistemleri, ağ geçitleri ve daha fazlasını içeren bağlantılı araçlarının elektronik ürünlerine;ArgusCyber Security (Argus) ve Elektrobit (EB) uçtan uca güvenlik ve kablosuz yazılım güncelleme çözümlerinin ilk entegrasyonunu yaptığını duyurdu.

Mobil telefonlardan sonra en büyük hedef bağlantılı araçlar
Ronald Berger Danışmanlık’ın Kıdemli Ortağı Wolfgang Bernhart, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; 2021 yılında dünyada 60 milyon üzerinde bağlantılı araç satılacağınısöyledi."Otomobillerin bağlantılı olması, modelleri yükseltildiğinde, hatta aracın yaşam döngüsü boyunca yeni fonksiyonlar eklenmesini mümkün hale getirecek. Bu da otomotiv endüstrisinin, güçlü bir otomatik trafik dönemi senaryosunda insanların güvenliğini güvence altına almak adına ciddi siber güvenlik sorunları ile uğraşmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.” diyen Bernhart, “ Bu, tüm dünyada bağlantı araçların oranının hızlı bir şekilde artmasıyla birlikte otomobilleri mobil cihazlardan sonra en büyük hedef haline getiriyor. Bu yüzden de fazla zamanımız yok."diyerek sözlerine devam etti.

Continental İç Aksam Bölümü Strateji Başkanı WernerKoestler ise“Güvenli sürüş için nasıl frenler vazgeçilmez ise bağlantılı araçlar da temel özellik olarak son teknoloji siber güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyacak. Bu yüzden, tüm bağlantılı araç elektroniklerinde ve üçüncü parti ürünlerde bağımsız çözüm olarak Argus ve Elektrobit uçtan uca siber güvenlik çözümlerini sunmaya karar verdik.” dedi.

Continental, Elektrobit ve Argus’un siber güvenlik felsefesini üç kritik temele oturtuyor: OEM'lerin siber tehditleri önlemeleri, anlamaları ve bunlara yanıt vermelerini mümkün hale getirmek…  Continental, artık araç üreticilerine filolarını mevcut ve gelecekteki siber tehditlerden korumaları için uçtan uca Elektrobit ve Argus çözümlerini sunacak. Olası saldırıları önlemek için EB sadece danışmanlık sunmakla kalmıyor, aynı zamanda uygulama katmanı için güvenlik bileşenleri, donanıma özgü güvenlik ürünleri vecihazın açılışı için gerekli fabrikasyon bilgileri yükleyen program (bootloader) için AUTOSAR temel yazılım ve güvenlik çözümleri sunuyor.

Güvenli iletişim, kimlik doğrulama, güvenli güncellemeler ve arıza tespiti gibi uygulamalar için tasarlanan bu parçalar,günümüzde trafikte seyreden milyonlarca araçta bulunuyor.
Argus, telematik ve bilgi- eğlence ünitelerine yerleştirilen Argus Bağlantı Koruma (Argus Connectivity Protection) ve Argus araç ağında çalışanArgusSaldırı Tespit ve Önleme Sistemi (IDPS) ile en son teknolojiyle gerçek zamanlı olarak siber aldırıları tespit eden ve buna karşı harekete geçme yeteneğine sahip, çok katmanlı çözümler sunuyor.

Bir otomotiv güvenlik operasyonları merkezi olan Argus Ömür Boyu Koruma (ArgusLifespanProtection-LP), filolarının siber sağlığına OEM görünürlüğünü katmak, çapraz filo bilgilerinin analizi, saldırıların doğasına dair içgörü oluşturmaküzere ortaya çıkan tehditleri tespit etmek ve filonun savunmasını artırarak hızlı tepki vermesini sağlamak yoluyla önleme, anlama ve harekete geçmek için ilave bir katman sağlıyor. Mümkün olduğunca hızlı hareket etmek ve tüm dünyadaki filolarınabağışıklık kazandırmak için araç üreticileri, EB'nin kablosuz yazılım güncelleme hizmetine güvenebilir.

Koestler,“Bu çok katmanlı yaklaşımımız, yeni ürünlerin geliştirilmesi ve sürekli izlenmesiyle, filoları daha fazla saldırılara karşı aşılamak için kablosuz güncellemeler yoluyla güvenlik açıklarını çözme yeteneğine kadar otomotiv siber güvenliği için uçtan uca bir teklif sunuyor” diye açıklamada bulundu.

Ağ Geçiti ve Araç İçi Sunucu: Siber Güvenliğin Bugünü ve Geleceği
Continental, bu çok katmanlı çözümleri, portföyünün bir parçası haline getiriyor ve bileşenlerinin mümkün olduğunca saldırılara karşı sağlam bir şekilde güvence altına alınmasını sağlıyor. Koestler, “Özellikle telematik üniteleri veya bilgi- eğlence sistemleri gibi uzaktan saldırılara bir giriş noktası oluşturan bileşenlere olan gereksinim son birkaç yılda büyük ölçüde arttı. Uluslararası bir otomotiv tedarikçisi olarak müşterilerimize mümkün olan en iyi korumayı sağlamayı görevimiz olarak görmekteyiz.” dedi.

Continental, ek olarak güvenlik zincirinde önemli fonksiyonlara sahip kontrol üniteleri de geliştiriyor. Continental’in (Gateway) Ağ Geçiti örneğin, araç içerisinde bir yönlendirici görevi görerek, klasik araç içi hesaplama mimarileri veya günümüzün alan mimarilerindeki ağları hesaplar.

En yeni Argus teknolojilerini entegre eden Ağ Geçiti (Gateway) , aracın siber sağlığını izlemek ve gerektiğinde anında güncellemelere olanak sağlamak için EB aracılığıyla temel araç tanılama ve kablosuz yazılım güncelleme yeteneği sağlıyor. Temelde ağ geçiti güvenlik yöneticisi görevini yürütür.Continental, gelecekteki sunucu tabanlı mimariler için ise bir Araç yöneticisi ve iletişim arayüzüişlevi gören yüksek performanslı bir bilgi işlem birimi olan Araç İçi Sunucu’yu sunuyor. Ayrıca tüm kablosuz yazılım güncellemelerini güçlendiren merkezi bir mimari elemanın yanı sıra tüm araç için uzaktan bakım ve siber güvenlik sağlıyor. 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Endüstri Yan Sanayi

Mobil 1 Center servisleri üçüncü kez buluştu

Mobil 1 Center servisleri üçüncü kez buluştu ExxonMobil çatısı altında ülkemizde faaliyet gösteren Mobil Oil Türk A.Ş., Türkiye çapında sayıları 91’e ulaşan yağ...

Euromaster’dan sürücülere kış lastiği uyarısı

Euromaster’dan sürücülere kış lastiği uyarısı Michelin Grubu çatısı altında profesyonel lastik ve araç bakım hizmeti veren Euromaster,kış aylarının gelmesiyle bi...
Vahit MAHMATLI
Yapacak çok iş var!

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı