TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
AKO Jant fabrikasına yeni jant üretim hattı

AKO Jant fabrikasına yeni jant üretim hattı

Tarih 10 Temmuz 2018, 15:32

AKO Jant, 3 milyon dolar yatırımla devreye aldığı yeni üretim hattı ile, üretim kapasitesini ve istihdam gücünü bir üst seviyeye taşıdı.


AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren AKO Jant, 3 milyon dolar yatırımla devreye aldığı yeni üretim hattı ile, üretim kapasitesini ve istihdam gücünü bir üst seviyeye taşıdı. Son teknoloji kullanılarak tasarlanan yeni hat, iş güvenliği açısından da sağlıklı üretimi hedefliyor.

Türk sanayinin yerli sermayeli gücü AKO Grup bünyesinde, 2013 yılında faaliyete geçen AKO Jant, düzenli yatırımlarla gelişimini sürdürüyor. 23 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere, toplam 120 bin metrekare alan üzerinde kurulu AKO Jant fabrikasında, 3 milyon dolar yatırımla bu yıl Temmuz ayında devreye alınan yeni jant üretim hattı, üretim kapasitesini yüzde 35 oranında artırırken; istihdamda da 60 kişilik bir artış sağladı.

Yeni hattın tasarımı, üretim işleminin ürün hattan inmeden tamamlanmasını sağlıyor. Tüm üretim proseslerini entegre şekilde gerçekleştiren üretim hattıyla, üretim kapasitesini jant ebadına göre 300 ile 900 adet/vardiya seviyesine taşıyor. Böylece, özellikle 17.5, 19.5 ve 22.5 ürün gruplarında müşteri talepleri daha hızlı karşılanabiliyor.

Guatemala dahil 30’dan fazla ülkeye ihracat

Hafif ticari araçlar, otobüs kamyon grubundaki araçlar ve zirai araçlar için sıvama tekniği ile jant üretimi gerçekleştiren AKO Jant, dünya pazarında ticari, zirai, endüstriyel araç üreticileri ve liman ekipmanları üreticilerinin tercihleri arasında yer alıyor. AKO Jant ayrıca, binek otomobiller ve 4x4 araçlar için de üstün kaliteli jant üretimi gerçekleştiriyor. En son teknoloji ile üretilen AKO Jant ürünleri, Güney Amerika kıtasında yer alan Guatemala dahil 30’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor.

Son teknolojili tasarım

AKO Jant fabrikasında kurulan yeni jant üretim hattı, son teknoloji ile otomatik olarak tasarlandı. Ürettim hattı, robotlarla entegre çalışıyor. İş güvenliği tedbirlerinin de en yüksek seviyede alındığı bu operasyonlarda, sağlıklı bir üretim yapılması hedefleniyor.

Yeni hattın teknik özellikleri arasında, çember üretim grubunda otomatik yüklemede bükme ve kıvırma, 800 KVA'lık tam otomatik alın kaynak sıyırmak için sıyırma ve ezme grubu, çembere ilk formunu veren robot ile yüklemeli ağız açma presi, 14'' ten 24'' e kadar tüm jant gruplarında üretim yapabilen, 3 istasyonlu hadde grubu yer alıyor.

Kurulan yeni hatta robot ile entegre, dikey kalibre presi ile çembere son şekil verilebilirken, çift tesirli sübap delme presi sayesinde otomatik sübap delme işlemi de gerçekleştiriliyor.

Yeni hattın montaj grubunda ise bir adet 150 tonluk montaj presi, robot ile entegre 6 istasyonlu otomatik kaynak makinesi grubu, jantların tam otomatik yalpa salgı ölçüm makinesi ile hat üzerinde ölçülmesi özelliği, ürünün hattan inmeden, robot ile kaynak temizliklerinin yapılmasını sağlayan fırçalama ünitesi özellikleri bulunuyor. Bu özelliklerle montaj gurubu kapasitesi de bir vardiyada 400 ile 600 adet jant seviyesine çıktı.
 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Endüstri Yan Sanayi

Lassa, ‘Yola Sağlam Çık’ projesi ile yeniden yollarda

Lassa, ‘Yola Sağlam Çık’ projesi ile yeniden yollarda Lassa, ‘Yola Sağlam Çık’ adlı sosyal sorumluluk projesi ile uzun yol şoförlerinin ihtiyaç duyduğu beslenme ve yaşam...

İlk LNG’li kamyonlar, Türkiye karayollarında!

İlk LNG’li kamyonlar, Türkiye karayollarında! Türkiye’de bir ilke daha imza atan Shell&Turcas, karayolu taşımacılığında kullanılmak üzere ilk “Shell LNG Dolu...

E-Bülten Aboneligi

Vahit MAHMATLI
Ulaşım ve üretim bütünlüğü

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı