TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
Akset
IAA 2018 HANNOVER
Goodyear'da Cenevre'deydi

Goodyear'da Cenevre'deydi

Tarih 12 Mart 2018, 13:31

Goodyear, daha uygun ve temiz kentsel mobiliteyi desteklemek için tasarladığı konsept lastiği “Oxygene” de fuarda görücüye çıkıyor. Goodyear’ın Oxygene konsepti, havanın kalitesini iyileştirmeyi hedefleyen bir sürüş çözümünü içeriyor.

Goodyear, kentsel mobilite ve çevreye odaklanarak geliştirdiği inovatif lastiklerini Cenevre Motor Show’da ziyaretçilere tanıtıyor. 8-18 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuarda Goodyear; filo operatörleri ile gerçek zamanlı iletişim sağlayan akıllı lastiğinin prototipini, Elektrikli Sürüş Teknolojisi ile geliştirilen EfficientGrip Performance prototip lastiğini ve daha temiz, uygun, güvenilir ve sürdürülebilir kentsel mobilite için vizyoner bir çözüm olan yeni konsept lastiği “Oxygene”i tanıtıyor.

Goodyear Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Chris Delaney, “2050 yılında dünya nüfusunun üçte ikisinin kentlerde yaşaması beklenirken, kentsel çevrelerde taşıma ağlarına yönelik olan talepler de çok ciddi bir şekilde artacaktır. Daha akıllı, daha yeşil altyapı ve taşıma, kentsel mobilite ve bunu geliştirmenin zorluklarını belirlemede çok önemli olacaktır. 120 yıldır yenilikçi ürünler sunan mirasa sahip bir şirket olarak, Goodyear’ın geçmişte Cenevre’de sunduğu diğer konsept lastikler gibi, yeni konsept lastiklerimiz de akıllı, güvenli ve geleceğin sürdürülebilir mobilitesinin daha da ileriye taşınmasına destek olacaktır” dedi.

Goodyear, akıllı lastiğinin prototipini yolda test ediyor
Cenevre Motor Show’da tanıtılan Goodyear’ın akıllı lastik prototipi; mobil bir uygulama sayesinde, filo operatörleri ile gerçek zamanlı iletişim sağlamak amacıyla birlikte çalışan lastik, sensörler ve bulut bazlı algoritmaları kapsayan lastik bilgi sistemini içeriyor. Paylaşımlı mobiliteye olan ilginin artmasıyla, önümüzdeki yıllarda araç başına gidilen kilometrenin ciddi oranlarda artacağını öngören Goodyear’ın akıllı lastiği, gerçek zamanlı veri paylaşımı sunarak, daha güvenli ve düşük maliyetli bir mobilite ve azami süre için en uygun lastik kullanımı sağlıyor.

Goodyear’ın akıllı lastiğinin içindeki sensörler, araç ve üçüncü parti bilgisi ile birlikte, Goodyear’ın tescilli algoritmaları için gerçek zamanlı veri sağlar. Bu algoritmalar sayesinde, aşınma, sıcaklık ve basınç dahil olacak şekilde lastik kimliği ve durumu hakkındaki bilgi, sürekli olarak güncellenir ve filo operatörleri ile paylaşılır.
Paylaşımlı mobilite, maliyetlerin düşürülmesi ve tüketiciler için uygunluğun artmasına bağlı olarak büyümeyi sürdürmektedir. 2015 yılında, küresel olarak gidilen kilometrelerin yüzde 4’ü paylaşımlı mobilite kapsamında gerçekleşmiştir. Bu rakamın, 2030 yılında yüzde 25 seviyelerine çıkması öngörülmektedir. 

Geleceğin elektrikli sürüş teknolojisi Goodyear’la şekilleniyor
Elektrikli Sürüş Teknolojisi ile geliştirilen EfficientGrip Performance prototip lastik, Goodyear’ın, elektrikli araçlara özel lastikleri geliştirmedeki en yeni adımı olarak öne çıkıyor.

Goodyear tarafından yapılan testler; elektrikli motorların güçlü ve anlık tork momenti ile ağır bataryaların neden olduğu ilave araç ağırlığına bağlı olarak, elektrikli araç lastiklerinin standart lastiklere göre yüzde 30 daha hızlı yıprandığını göstermiştir.

Lastiğin dayanıklılığı için gerekli olan özelliklere ek olarak, araç üreticileri, elektrikli araçların yuvarlanma direncinin daha da geliştirilmesini talep ediyorlar. Birçok ülkede elektrik şarj etme altyapısının henüz yeteri kadar gelişmiş olmaması nedeniyle, tüketicilerin en büyük önceliği artan çeşitlilik olarak öne çıkıyor. Öne çıkan bir diğer nokta ise; lastiklerin sessizliği ve konforu. Elektrikli araçlar, düşük hızlarda standart araçlardan kaynaklanan gürültünün yarısını yaratıyor.

Bu zorlukları karşılamak üzere, Elektrikli Sürüş Teknolojisi ile geliştirilen EfficientGrip Performance prototip lastiği aşağıda belirtilmiş olan performans çözümlerini sunuyor:

•İnovatif sırt deseni ile daha yüksek kilometre: Lastik sırtında bulunan ince kanallar, geleneksel radyal kanallara göre yol yüzeyinde daha geniş bir kauçuk temasını sağlar. Yol ile daha fazla kauçuk teması sayesinde lastik, ıslak koşullardaki performansını korurken ortaya çıkan yüksek tork seviyeleri ile daha iyi bir şekilde başa çıkabiliyor. Sırt deseni ayrıca, ses dalgalarının oyukların/kanalların içine girmesini engelleyerek hem iç hem dış lastik gürültüsünü azaltıyor.

•Ağır yük taşıma yapısı: Lastiğin oyuk şekli, yüksek performans için en uygun sırt izini korurken, bataryalardan kaynaklanan ilave araç ağırlığını desteklemek üzere optimize edilmiştir.

•Genişletilmiş sürüş çeşitliliği: Sırt hamurunun malzeme özellikleri, yüksek tork seviyeleriyle daha iyi başa çıkarak araç çeşitliliğini genişletmek amacıyla ultra düşük yuvarlanma direncine göre ayarlanmıştır. Buna ek olarak, lastiğin yanakları, aerodinamik sürtünmenin azaltılması ve daha az kütlenin dönmesini sağlaması için tasarlanarak, enerji tüketiminin azaltılması da sağlanmıştır.“Oxygene” ile daha temiz ve sürdürülebilir kentsel mobilite

Goodyear’ın Oxygene konsepti, havanın kalitesini iyileştirmeyi hedefleyen bir sürüş çözümünü içeriyor. Oxygene konsepti, lastiğin yanak kısımlarının içinde yaşayan yosun içerme özelliği ile eşsiz bir yapıya sahip. Bu açık yapı ve lastiğin akıllı sırt deseni, nemi ve yol yüzeyindeki suyu absorbe edip yayarak fotosentez oluşumuna izin verir. Böylece, oksijeninin havaya aktarılmını sağlar.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, hava kirliliğinin ölçümlendiği kentsel alanlarda yaşayan insanların yüzde 80’inden fazlası, Dünya Sağlık Örgütü limitlerini  aşan hava kalite seviyelerine maruz kalıyor.

Goodyear’ın Oxygene konsepti
; atık madde, emisyon ve enerji kayıplarının azaltılmasına odaklanarak ve döngüsel ekonominin prensiplerinden ilham alarak, geleceğin kentsel oluşumlarıyla kusursuz bir şekilde entegre olacak ve çeşitli performans çözümleri içerecek şekilde tasarlanmıştır:

•Soluduğumuz havayı temizliyor: Oxygene konsepti, yoldaki nemi eşsiz sırt hamuru sayesinde absorbe eder, havada bulunan CO2’i çekerek yanaklarında bulunan yosunun beslenmesini sağlar ve fotosentez aracılığıyla da oksijeni salar. Bu; Paris benzeri ve yaklaşık 2,5 milyon aracın bulunduğu bir şehirde, yılda yaklaşık 3,000 ton oksijen üretimi ve 4,000 tondan fazla karbondioksidin emilimi demektir.

•Yıpranmış lastiklerin geri dönüşümünü sağlıyor: Oxygene konsepti, yeniden kazanılmış lastiklerden elde edilen kauçuk tozu ile 3-boyutlu olarak basılmış havasız bir yapı içeriyor. Hafif ve emici yapı, lastiğin kullanım süresini uzatırken, servis sorunlarını da azaltmayı hedefleyerek uzun süreli, patlamadan giden bir çözüm ve mobilite sunar. Lastiğin sırt bölgesindeki suyun absorbe edilmesine yardım ederek ıslak zemin yol tutuş performansını iyileştiren lastiğin açık yapısı ayrıca ilave güvenlik sunar.
 
•Kendi elektriğini üretiyor: Oxygene konsepti, fotosentez sırasında üretilen enerjiyi, içine yerleştirilmiş olan sensörler ve yapay zeka işlem birimi ile lastiğin yanaklarında bulunan  renkleri değiştirerek hem yoldaki sürücüleri, hem de yayaları, şerit değişimi veya frenleme gibi manevralar hakkında uyarır. Konsept, bu verileri, kişiye özel olarak uyarlanma özelliğine sahip ışık şeridini de kapsayan elektronik yapının çalıştırılması için saklar.

•Işık Hızında İletişim Kuruyor: Oxygene konseptinde, ışık hızında yüksek kapasiteli mobil bir bağlantısallık için, açık ve görünür bir ışık iletişim sistemi veya LiFi kullanılmaktadır. LiFi, nesnelerin internetine bağlantıyı gerçekleştirerek, akıllı mobilite yönetim sistemleri için son derece önemli olan araçlar arasında ve araç ile altyapı arasında verilerin değişimini sağlar.
 

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Geneva Motor Show

Gerçek bir spor otomobil hanedanının yeni üyesi: yeni Vantage

Gerçek bir spor otomobil hanedanının yeni üyesi: yeni Vantage İlki yetmiş yıl önce piyasaya sunulan, gerçek ustaların elinden çıkma işçiliği, ikonik stili, heyecan verici perfor...

Audi beklenen modeli A6’yı Cenevre’de tanıttı

Audi beklenen modeli A6’yı Cenevre’de tanıttı Lüks segmentteki model atılımı sürdüren Audi, Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni nesil Audi A6’yı tanıttı.
alcoawheel
Vahit MAHMATLI
Değişenler ve değişmeyenler

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı