TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi
IAA 2018 HANNOVER
IVECO’dan yola uyumlu şantiyeci STRALIS X-WAY

IVECO’dan yola uyumlu şantiyeci STRALIS X-WAY

Tarih 05 Mart 2018, 11:39

İnşaat, şantiye ve özel hizmet kamyonları kendi içlerinde yeniden sınıflanıyor. Pazar içinde yeni basamaklar oluşuyor. Bu eğilim Avrupalı üreticilerin ürün yelpazelerini genişletiyor, ürün ailelerinde yeni isimlendirmeler, müşteriye yeni teklifler ortaya çıkıyor. >>

  Yol ve şantiyeye mükemmel uyum için; Iveco’dan kusursuz birleşim            


>> Iveco, ticari araç üretiminde ürün tipi, yüklü ağırlık, motor gücü, şasi boyu, aks dizilimi ve süspansiyon çeşitleri ile çok geniş bir ürün ve üretim çeşitliliği ile tanınıyor. Iveco ürünleri  Daily,  Eurocargo, Stralis, Trakker ve aşırı ağır şantiye koşullarına uygun Astra isimleri altında farklı çalışma koşullarının ihtiyaçlarına cevap veriyorlar. Iveco son olarak Stralis X-Way ile yol ve hafif off road olarak nitelenen çalışma koşulları için yeni bir ürün grubu geliştirdi. 

Yeni Seri Starlis X-Way
Yeni Iveco kamyon ailesi, kamyon pazarı hakkında yapılan detaylı araştırmalar sonunda oluşturulmuş. Bu araştırmalarda dağıtım ve uzun yol kamyonlarının kent içi ve şehirler arası yollarda;  inşaat ve özel amaçlı kamyonların hem kent içi hem şantiye hem şehirler arası yollarda, beton mikseri, damper, platform, vinç gibi üstyapı ve ekipmanlara sahip kamyonların yoğun biçimde kent içinde, yangın söndürme araçları ve merdivenleri ile donatılmış kamyonların ise tamamen kent içinde hizmet verdiği görülmüş.Stralis X-Way Serisi'ni 'Kusursuz Birleşim' mottosu ile geliştirirken Iveco, çok iyi bir pazar analizi ve ürün kullanım alanları analizi yapmış. Araştırmalar inşaat kamyonlarının ömür boyu katettiği km'nin %80'nin yolda, %15'nin şantiye içi düzgün yollarda, sadece %5'lik bölümünün çok ağır yol koşullarında yaptığını gösteriyor. Müşteri beklentileri ise faydalı yük, yakıt ekonomisi ve fazla sefer yapabilme olarak sıralanıyor.
Bu analizler ve müşteri beklentileri doğrultusunda şekillenen Stralis X-Way, pazar trendlerine de cevap oluşturuyor, teknolojinin olanaklarından azami düzeyde yararlanıyor. Kumanda panosunda Türkçe seçeneği bulunan Yeni Stralis X-Way, filo yöneticileri ve sürücüleri ile doğru ve etkili iletişim için  gereken tüm özelliklere sahip.

Stralis gibi ekonomik Trakker gibi sağlam
Bu verileri  dikkate alarak yeni ürün serisini geliştiren Iveco; 2017’de tanıtımını yaptığı, 2018’de pazara sunulan Yeni Stralis X-Way’i ağır yük ve ekonomiklik ile yolda Stralis, sağlamlık ve dayanıklılık ile  şantiyede ve zor koşullarda Trakker özelliklerine sahip bir araç sınıfı olarak nitelendiriyor.
Yeni kamyon ailesi şasisini Trakker’den, kabinlerini ve sürüş donanımlarını Stralis’ten alıyor. Araç işletmecilerine çok geniş bir esneklik içinde yaptıkları işe en uygun aracı seçme olanağı sağlanıyor.
Stralis X-Way’de 228 ila 570 Bg arasında güç sunan 9, 11 ve 13 litrelik Cursor motorlar kullanılıyor. Bu motorlara 12 veya 16 vitesli HI-Tronix otomatize şanzımanlar ile 16 vitesli manuel şanzımanlar ve Allison tam otomatik şanzamanlar eşlik edebiliyor.  Mekanik ve havalı süspansiyonlar, tampon korumaları, disk frenler ve tercihe göre kampana frenler sunuluyor. EBS, ESP, AEBS, LDWS standart.
Yeni serinin 4x2 ve 6x4 çekici; 4x2, 6x2, 6x4, 8x4 kamyon versiyonları bulunuyor. Daha özel uygulamalar için 8x2x6 kamyon da sunuluyor (Dört akslıda 2+2 ve 3’ü yönlenir 1+3  temel versiyonlar arasında).
Bu dingil dizilişlerine uygun şekilde yüksek ve yataklı ya da yataksız kabinler seçilebiliyor. Bu seçenekler Iveco aksesuarlarla tamamlanıyor.Iveco Türkiye'nin Üründen Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz;
Stralis X-Way araçların Türkiye pazarının, özellikle de büyük kentsel dönüşüm ve kent içi hizmetlerde kullanılan araçlarda istenen ve beklenen özelliklere cevap verdiğini, araçların özellikleri ile işletmecilerine kazanç ve tasarruf sağlayacağını söyledi.
Stralis X-Way'yi geliştirirken Iveco, Stralis ve Trakker serilerinin ana parçalarını modüler bir şekilde birleştirerek yol ve şantiye koşullarına uyumlu yeni bir ürün ailesi oluşturmuş. Araçlarda hafiflik için yeni süspansiyon sistemine yer verilmiş.SL beton mikseri araçları
Geniş ve esnek ürün çeşitliliği ile yetinmeyen Iveco ürün geliştirme ekibi beton mikserleri için özel bir çalışma yapmış ve SL olarak isimlendirilen Süper Loader versiyon ortaya çıkmış. Bu ürün 8x4  bir araç, şasi ağırlığı 9 ton,  9 litrelik 400 Bg’lik motora sahip. Aşırı düşük boş ağırlığı sahip bu beton mikseri kamyonu, X-Way dayanıklığı ile yüksek miktarda faydalı yük  taşıyor. Etkili ve verimli yakıt kullanımı da bu özelliklere eklendiğinde, her taşımada işletmecinin karlılığı daha da artıyor.
Aracın merdiven tipi şasisi 7,7 mm’lik çelik çerçeveye sahip, şasi profili araç giderken dönen mikser tamburunun oluşurturduğu kuvvetleri bile çok rahat karşılıyor. Opsiyonel olarak 6,7 mm’lik şasi kasası ile toplam ağırlıkta 40 kg azalma sağlanabiliyor.
Ön aks yükü 9 tona kadar olan araçta, opsiyonel olarak yaprak yaylı süspansiyon sistem ile boş ağırlık 60  kg daha azaltılabiliyor.
Alüminyum jant kullanımı ise aracı 165 kg hafifletiyor.
11 litrelik  motorun opsiyonel olarak sunulduğu SL kamyonlarda, ekipman ve üstyapı donanımları için gerekli olan PTO’lar aracın üstünde yer alıyor.

Iveco, yeni inşaat serisi Stralis X-Way’yi Ulm Müşteri Merkezinde tanıttı. Magirus itfaiye araçlarının üretim tesislerine de ev sahipliği yapan Ulm’de “mükemmel uyum” sloganı ile tanıtılan araçlar, performanslarını sahada da ortaya koydular.
Iveco yeni seriyi isimlendirirken son dönemde aşırılık çağrışımı yapan extrem’in X’i ile yol’u -Way- birleştirmiş.Seçenek çok
Atık operasyonlarında kullanılan, yükleme ve boşaltmada, manevrada özel yeteneklere sahip olması gereken araçlar için de Yeni Stralis X-Way Serisi uygun seçenekler sunuyor.
Damperli kamyonlar için hidrostatik ön teker tahriki alınabiliyor. Her çeker ile karşılaştırıldığında avantaj sağlıyan bu sistem, Iveco HI-Traction. Süspansiyon yaprak yaylı veya havalı olabiliyor. Daha çok asfalt yolda çalışan araçlar için havalı süspansiyon öneriliyor. Vinç uygulamalarında en iyi araç stabilitesi için havalı süspansiyonlar sunuluyor. Araç daha çok asfalt yollarda çalışıyorsa basit düz bir aks, bunun dışındaki çalışma alanlarında planet aks seçilebiliyor. Arka akslar tekli redüksiyonlu. Egzoz gazı arkadan çıkış olarak verilebiliyor.


>>>         >>>>

Taşıyanlar Dergisi'nin 216. sayısında yayınlanan ilgili haber:         >>>>

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ağır Ticari

Jumbo ilk DAF CF Electric'i teslim aldı

Jumbo ilk DAF CF Electric'i teslim aldı DAF Trucks tamamen elektrikli ilk kamyonunu Hollandalı süpermarket zinciri Jumbo'ya teslim etti.

MAN, pazar pozisyonunu korudu ve güçlendirdi

MAN, pazar pozisyonunu korudu ve güçlendirdi MAN ürün yelpazesine ‘hafif’ dokunuş: TGE “O sadece VAN değil, tam anlamıyla bir MAN”
Vahit MAHMATLI
Bilgi çağı ve bekâ

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

Kampanyalar

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı