TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi Voith Diwa verimlilik paketi

Kampanyalar

RORO ile Türkiye'den Ürdün'e ulaşım 18 saatte sağlanıyor

RORO ile Türkiye'den Ürdün'e ulaşım 18 saatte sağlanıyor

Tarih 23 Kasım 2012, 18:01

Ortadoğu ve İsrail'deki karışıklıkların üst seviyede yaşandığı bu dönemde, 19 Kasım Pazartesi günü İskenderun'dan Ürdün'e ilk seferini yapan Sisa Shipping Lines'a ait RORO Gemisi, hareketinden itibaren 12 saat içerisinde Hayfa'ya ulaştı.

Ortadoğu ve İsrail’deki karışıklıkların üst seviyede yaşandığı bu dönemde; 19 Kasım Pazartesi günü saat 18.00’de İskenderun’dan Ürdün’e ilk seferini yapan Sisa Shipping Lines’a ait RORO Gemisi, hareketinden itibaren 12 saat içerisinde Hayfa’ya ulaştı.

Hayfa-Ürdün arasındaki 6 saatlik süre sonunda tırlar Ürdün’e giriş yaptı

Sisa Shipping Lines’dan yapılan basın açıklamasına göre,aAraçların Hayfa limanı ile Ürdün arasındaki yolculuklarında güvenli geçiş yapmalarını Sisa Shipping Lines’ın konvoy uygulaması sağlıyor. Ayrıca tüm araçların transit geçiş gümrük işlemlerini de tamamen Sisa Shipping Lines ve acentesi üstleniyor. Türkiye ile Ürdün arasındaki ekonomik ilişkiler sürekli gelişmektedir. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2012 yılı sonunda yaklaşık 1 milyar dolar seviyelerine ulaşması bekleniyor. Türk yatırımcıların Ürdün’de toplamda 200 milyon Dolar’ı bulan yatırımları bulunmaktadır. Ayrıca, 2000 yılından bu yana 2,4 milyar Dolar’ın üzerinde müteahhitlik hizmeti Türk firmaları tarafından üstlenilmiştir.

Ürdün’le olan dış ticaretimizde ihracatımız, ithalatımızın çok üzerinde olmakla birlikte devamlı artış göstermektedir. 2000 yılında yaklaşık 100 milyon dolar seviyesinde olan ihracat hacmi; 2012 yılı ilk dokuz ayında 580 milyon doları aşmıştır. Bunun yanısıra 2000 yılında; 27 milyon dolar seviyesindeki ithalat hacmi ise 2012 ilk dokuz ayı itibariyle 66 milyon doların üzerine çıkmıştır.

2011 yılı verilerine gore Türkiye ile Ürdün arasında başta 38 milyon dolarlık ihracat hacmini demir-çelik sektörüne ait ürünler oluşturmakla birlikte; ağaçtan kutu ve ambalaj, gıda, homojenize edilmiş tütün, petrol yağları gibi endüstriyel ürünler ikinci büyük ihracat grubunu oluşturmaktadır. Üçüncü büyük ihracat dilimini ise kağıt, tekstil, kauçuk, halı, tv alıcıları, motorlu taşıtlar gibi diğer alanlar oluşturmaktadır.

Öncelikli olarak Türkiye ile Ortadoğu arasındaki ulaşımı sağlamayı ve kolaylaştırmayı hedefleyen Sisa Shipping Lines’ın İskenderun’dan Hayfa’ya haftada tek sefer gidiş-dönüş olarak düzenlenen RORO hizmetlerinin oluşabilecek talebe gore ikiye çıkarılması da değerlendirilmektedir.

 

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

3d Lojistik

Yurtiçi kargo’dan elektrikli araç atılımı

Yurtiçi kargo’dan elektrikli araç atılımı “Elektrikli Araç Projesi” ile ilgili bilgi aktaran Yurtiçi Kargo Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Fatih Önyol araçl...

DHL Express yeni stratejisi ile çok iddialı

DHL Express yeni stratejisi ile çok iddialı DHL Express ve EHang’in Çin’de başlattığı stratejik ortaklık, lojistikte büyük bir yeniliği hayata geçiriyor.

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı