TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergi Voith Diwa verimlilik paketi

Kampanyalar

Dev kargo uçağı Türkiye'ye ilk kez indi

Dev kargo uçağı Türkiye'ye ilk kez indi

Tarih 09 Mart 2012, 17:46

140 ton kapasiteli yeni nesil dev kargo uçağı Boeing 747-800 F, Türkiye'ye ilk uçuşunu gerçekleştirdi. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na inen uçağın Türkiye'deki ilk operasyonuna Çelebi Hava Servisi hizmet verdi.

Boeing’in yeni nesil dev kargo uçağı 747-800F, 7 Mart 2012 tarihinde saat 02.50’de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na inerek Türkiye’ye ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Cargolux’e ait dev kargo uçağını, 6 kişilik mürettebatı ile gerçekleştirdiği ilk Türkiye seferinde, Çelebi Hava Servisi A.Ş. (ÇHS) yetkilileri karşıladı. Ürdün’den gelen Cargolux’ün dev uçağına, ÇHS tarafından, sorunsuz hizmet verildi. Dev uçaktan, 7 adet AKE container, 4 adet 20 feetlik ve 10 adet de 10 feetlik palet indirildi. 2 adet 20 feetlik ve 3 adet de 10 feetlik paletin, safety kuralları çerçevesinde uçağa yüklenmesini de kapsayan tüm operasyon, 50 dakika sürdü. Kaptan pilotun, yüklemede görev alan tüm ÇHS personeline ‘quick turnaround’ için teşekkür etmesinin ardından yeni nesil kargo uçağı, Türkiye’deki ilk seferini tamamlayarak, saat 04.20’de Lüksemburg’a hareket etti.

Yeni nesil 747-800F; diğer tiplerine göre gövde, motor, kompozit yapı, aerodinamik ve iç dizayn olarak geliştirilerek, hem daha ekonomik, hem de yüksek performansla işletmeciye kolaylık sağlıyor. Boeing 747 ailesinin yeni ve yüksek kapasiteli uçağı, yakıt etkinliği ve gürültü azaltımında yeni bir dönemi temsil ediyor. 747-800F, bugünkü eşdeğerine göre daha düşük CO2 emisyonuna, daha sessiz iniş - kalkışa ve %16 daha fazla yakıt verimliliğine sahip bulunuyor. 76.3 metre uzunluğa, 68.5 metre kanat genişliğine, 19.4 metre yüksekliğe sahip olan Boeing 747-800F, kapasitesi ve diğer özelliklerinin yanı sıra ebatlarıyla da dikkat çekiyor.

Cargolux, Boeing’in 12 Ekim 2011 tarihinde yaptığı teslimat ile 747-800 F uçağını filosuna katan ilk şirket unvanına da sahip. Dev uçak, gökyüzündeki henüz beşinci ayında Türkiye’ye ilk inişini gerçekleştirmiş oldu.

 

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

3d Lojistik

Yurtiçi kargo’dan elektrikli araç atılımı

Yurtiçi kargo’dan elektrikli araç atılımı “Elektrikli Araç Projesi” ile ilgili bilgi aktaran Yurtiçi Kargo Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Fatih Önyol araçl...

DHL Express yeni stratejisi ile çok iddialı

DHL Express yeni stratejisi ile çok iddialı DHL Express ve EHang’in Çin’de başlattığı stratejik ortaklık, lojistikte büyük bir yeniliği hayata geçiriyor.

E-Bülten Aboneligi

Arama...


Gelişmiş Arama

TAŞIYANLAR Ticari Taşıtlar Dergisi / ÜSTYAPI Dergisi / 3D LOJİSTİK Dergisi - Sitemizde yer alan yazılar ve resimler kısmen veya tamamen kopyalanamaz. Basın Kanuna göre “yerel-süreli yayın” kapsamındadır. Basın kanunu ve fikir sanat eserleri kapsamında tüm hakları yayıncısına aittir.
RSS Kaynağı